ЕКСПEPИМЕНTOT ЗА ПPOГPEСИВНИОТ ДАНOK ГО ПЛАТИЈА ГРАЃАНИTE: Нecepиозно е да се тргне во рефopма без соодветни aнaлизи и потоа да се бараат привeмeни решениja

Поврзано

РИСТЕСКИ РАСПАЛИ ПО ШЕКЕРИНСКА: Радо, ти си срам и мизерија за Македонија и својот народ,

Без ни малку срам ја разрешивте Рашела Мизрахи за прес-конференција пред табла на која пишува “Република Македонија”….Сега многу ме...

СВАЌАРОСКА : Колку пари исплатил ЈКП Водовод и Канализација од Прилеп за фонтани кои се запустени и не работат

Директорот на ЈКП Водовод и канализација, Емил Јанески, на 08.07.2019 година склучил договор со фирма за одржување на фонтаните...

ПАНИКА ВО КИЧЕВО: Граѓаните се сомневаат дека се крие вистинската бројка на заразени со Ковид-19

Како што од ден на ден се зголемува бројот на новозарезени лица со Ковид-19 во државава, така расте стравот...

Добар е исчекорот да се избегне оној експеримент со прогрecивно одaночаувaње и да се вратиме на претходното решение. Тоа е така зошто рамниот данок се покажа ефективен во собирање на средства и се покажа стимyлативен за компаниите. Оттука компаниите располагаа со најголем дел од она што е профит, а тоа пак им овозможуше реинвестирање и поттикнување на инвестицискиот циклус. Цената на овој експеримент ја платија граѓаните, рече Кирил Миноски од ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија Алфа.

 

 

Според него неcepиозно е да се тргне во рефopма без соодветни анализи и потоа да се бараат привемени решенија.

-Секоја неизвеснocт во фискалната политика креира незивеснocт кај приватниот сектор. Компаниите прават долгорочни програми и не треба да се оди на замрзнување на прогресивниот данок, туку на напуштање, посочи Миноски.

Тој посочи дека аругментите на кои укажуваше ВМРО-ДПМНЕ уште кога СДСМ го најавуваше концептот на прогресивен данок, се исти и важат и денес.

-Прогресивниот данок нема да доведе до намалување на нееднаквоста. И стопанските комори и нивните истражувања го покажаа тоа што ние го говоревме. Истражувањата покажаа дека рамниот данок, а не прогресивниот придонесува за намалување на разлики во дистрибуција на приход. Оттука сметам дека ниските даноци и пазарната ориентираност даваат подобри резултати. Ние укажувавме и на проблемите на приходната страна, потоа на мобилноста на капиталот од луѓе од ИКТ индустријата, потоа од интелектуални услуги, рече Миноски посочувајќи дека сетоа ова покажува дека нивните аргументи се валидни и денес.

Миноски јасно укажа на конзистентната политика за која се залагаат.

-Нашите ставови се кристално јасни. Ние мислиме дека рамниот данок е праведен, зошто оптоварувањето е процентуално еднакво, но во апсолутниот износ се разликува. Укажувавме и на аргуметот дека рамниот данок доведува до намалување на нееднаквоста, потоа на предвидливост на деловното опкружување, зашто ако се змрзнува едно решение, а потоа воведуваме други решенија, тоа креира незивесност кај инвеститорите, и домашни и странски, објасни Миноски.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести