ЕКСТРЕМНИ ТЕМПЕРАТУРИ ВО АВСТРАЛИЈА: Температури над 40 степени целзиусови

  • December 28, 2018
  • Коментари

Поради екстремните топлотни бранови во југоисточниот дел на Австралија, упатени се предупредувања за шумски пожари, пренесува Anadolu Agency (AA).

Според веста на „CNN International“, температурите во последните четири дена во австралиските сојузни држави Нов Јужен Велс, Викторија и Јужна Австралија изнесуваат над 40 степени Целзуисови, што е 14 степени повеќе од нормалната температура во оваа годишна сезона.

Метеоролошката агенција на Австралија во овие три сојузни држави упати предупрадување за шумси пожари предизвикани од високите температури.

Јануари е месец во кој се јавуваат највисоки температури во земјата, а тоа што температурите во декември се повисоки од нормалата, предизвикува загриженост дека екстремните температури ќе продолжат и во новата година.

Во јануари 2018 година во Сиднеј беше измерена највисока температура (47,3 степени) во последните 80 години.

Претходно «
Следно »