ЕКС АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ И АКТУЕЛЕН ВРАБОТЕН ВО СЈО АГИТИРА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: Дејвид Стивенсон е главен говорник во МАНУ за Договорот од Преспа!

Поврзано

СДСМ и нивниот kpиминал ќе ги испратиме на мрачната страна на историјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 вечерва од...

Чулев: Пред нас се многу реформи кои ветува дека ќе ги направам

Денес ги посетив општините Брвеница и Тетово, се сретнав и со граѓаните на селото Урвич. Восхитен сум од енергијата...

Дафина Стојаноска на средби со бранителите: Tаа жpтва треба да се цени и никогаш да не се заборави

Носителката на кандидатската листа на пратеници од коалицијата „Обнова за Македонија”, предводена од ВМРО ДПМНЕ за ИЕ 6, Дафина...

Имено поранешниот вработен во американската амбасада и актуелниот службеник во СЈО, Дејвид Стивенсон денеска е фотографиран во МАНУ како дел од расправата за Договорот од Преспа. Стивенсон е еден од главните говорници на денешната дебата во МАНУ на која се расправа за Договорот од Преспа.

Стивенсон на Твитер го коментираше и Џејсон Мико, македонски лобист во САД кој го препозна поранешниот шеф на одделот за политички и економски прашања во амбасадата на САД, Дејвид Стивенсон. Мико запраша што ли прави Стивенсон се уште во Македонија кога официјално поднел оставка во Стејт Департментот, но и покрај тоа продолжил да живее и работи во Скопје, нарекувајќи се себе си стратег.

Стивенсон со својата активност на Твитетер покажа која е целта на неговиот продолжен престој во Македонија. Тој сега одработува за успешен референдумот за промена на уставнот име, идентитетот, јазикот, историјата, референдум со кој Македонија се откажува од Македонците во соседството, а дополнително е вработен како советник во Специјалното Јавно Обвинителство.

Стивенсон на својот Твитер им се обрати на граѓаните кои ќе го бојкотираат референдумот и ги повика да гласаат.

-Тие кои избираат да бојкотираат, го признале својот пораз. Тие знаат дека не можат да победа во фер борба. Па се обидуваат да ја поништат одлуката на мнозинството. #Бојкотирам, #небојкотирам #гласам #Македонија #сегаилиникогаш #индинатанамакедонија #нато , вели Стивенсон на својот Твитер профил.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести