ЕКС-ВИЦЕПРЕМИЕРОТ НА ТУРЦИЈА: ЦИА и Ријад стојат зад лагите за хемискиот напад на Дума, вели турскиот поранешен вицепремиер

Поврзано

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Нeноpмaлнa работа – Организирале кopoнa забави, па се облoжувaлe кој прв ќе се зaрaзи

Студенти од Таскалуса, Алабама, на кои им бил дијагностициран Koвид-19, присуствувале на забави во и околу градот, како дел...

Коментирајќи ги последните случувања во Сирија, поранешниот турски вицепремиер конкретно ги спомена САД и Саудиска Арабија, кои тој тврди дека се вклучени во регионалната игра и обвинувањата против Дамаск за наводната употреба на хемиско оружје.

“Сега, кога ситуацијата во Сирија конечно почна да се стабилизра, се соочуваме со целосно нелогична ситуација во која сириските власти се обвинуваат за употреба на хемиско оружје во Источна Гута”, вели поранешниот турскиот заменик-премиерот Абдулатиф Сенер.

Опишувајќи ваквите обвинувања како “смешни” и “глупави”, Сенер нагласи дека разузнавачките служби на Саудиска Арабија и САД во моментов се вклучени во еден вид на игра во регионот.

Тој потсети дека како резултат на преговорите со милитанти стационирани во Источна Гута, сириската армија успеала да обезбеди контрола на над 90 отсто од територијата на областа.

“Со ова на ум и договорот за евакуација на Јаеш ал Ислам * милитантна група од Гута постигнат преку соработка на ЦИА и разузнавачките служби на Саудиска Арабија, немаше логика за употреба на хемиско оружје од страна на сириската влада “, истакна Сенер.

Тој истакна дека сценариото со хемиско оружје не може да се смета за одделно од врските на Јаеш ал Ислам има со Саудиска Арабија и на ЦИА.

“Како резултат на тоа, САД се вклучени во оваа провокација”, истакна Сенер.

Тој посочи дека Вашингтон “се приклучил на приказната за провокација со хемиско оружје за да остане во Сирија”.

Осуден од страна на рускиот претседател Владимир Путин како “акт на агресија” против суверена држава, нападот беше лансиран во раните утрински часови во саботата, кога најмалку 103 проектили беа лансирани од страна на американските воени бродови на цивилни и воени цели во Сирија, со поддршка од Велика Британија и француски борбени авиони.

Воени извори изјавија за Спутник дека нападите биле лансирани ко истражувачки центри во административна област на Барзех и селото Јамраја во предградијата на главниот град, како и Јабел Ел Манија, Западен Дамаск.

Нападите на западниот дел на провинцијата Хомс биле целосно неутрализирани од страна на системот на сириската противвоздушна одбрана, и не предизикал никаква штета.
Говорејќи на прес-конференцијата претходно оваа недела, портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков рече дека Министерството има доволно докази дека е планирана провокацијата со употреба на хемиско оружје во сирискиот град Дума и како и Источна Гута на 7 април.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести