ЕКС-ВИЦЕПРЕМИЕРОТ НА ТУРЦИЈА: ЦИА и Ријад стојат зад лагите за хемискиот напад на Дума, вели турскиот поранешен вицепремиер

  • April 14, 2018

Коментирајќи ги последните случувања во Сирија, поранешниот турски вицепремиер конкретно ги спомена САД и Саудиска Арабија, кои тој тврди дека се вклучени во регионалната игра и обвинувањата против Дамаск за наводната употреба на хемиско оружје.

“Сега, кога ситуацијата во Сирија конечно почна да се стабилизра, се соочуваме со целосно нелогична ситуација во која сириските власти се обвинуваат за употреба на хемиско оружје во Источна Гута”, вели поранешниот турскиот заменик-премиерот Абдулатиф Сенер.

Опишувајќи ваквите обвинувања како “смешни” и “глупави”, Сенер нагласи дека разузнавачките служби на Саудиска Арабија и САД во моментов се вклучени во еден вид на игра во регионот.

Тој потсети дека како резултат на преговорите со милитанти стационирани во Источна Гута, сириската армија успеала да обезбеди контрола на над 90 отсто од територијата на областа.

“Со ова на ум и договорот за евакуација на Јаеш ал Ислам * милитантна група од Гута постигнат преку соработка на ЦИА и разузнавачките служби на Саудиска Арабија, немаше логика за употреба на хемиско оружје од страна на сириската влада “, истакна Сенер.

Тој истакна дека сценариото со хемиско оружје не може да се смета за одделно од врските на Јаеш ал Ислам има со Саудиска Арабија и на ЦИА.

“Како резултат на тоа, САД се вклучени во оваа провокација”, истакна Сенер.

Тој посочи дека Вашингтон “се приклучил на приказната за провокација со хемиско оружје за да остане во Сирија”.

Осуден од страна на рускиот претседател Владимир Путин како “акт на агресија” против суверена држава, нападот беше лансиран во раните утрински часови во саботата, кога најмалку 103 проектили беа лансирани од страна на американските воени бродови на цивилни и воени цели во Сирија, со поддршка од Велика Британија и француски борбени авиони.

Воени извори изјавија за Спутник дека нападите биле лансирани ко истражувачки центри во административна област на Барзех и селото Јамраја во предградијата на главниот град, како и Јабел Ел Манија, Западен Дамаск.

Нападите на западниот дел на провинцијата Хомс биле целосно неутрализирани од страна на системот на сириската противвоздушна одбрана, и не предизикал никаква штета.
Говорејќи на прес-конференцијата претходно оваа недела, портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков рече дека Министерството има доволно докази дека е планирана провокацијата со употреба на хемиско оружје во сирискиот град Дума и како и Источна Гута на 7 април.

Претходно «
Следно »