December 4, 2020, 3:01 am

ЕКС ГРАДОНАЧАЛНИКОТ И ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА ЛОКАЛНА: Конечно ќе имаме автопат Велес-Прилеп-Битола

Поврзано

Арбен Таравари позитивен на ковид-19

Градоначалникот на Општина Гостивар Арбен Таравари преку социјалните мрежи соопшти дека е позитивен на коронавирус. – Штотуку го добив...

Филипче, кого лaжeте?: Дали сфаќате дека сте директен соучесник кон cмрттa на еден куп луѓе нeгирајќи го фактот дека здравствениот систем е во тотален...

Битолчанката Евгенија Здравевска на социјалните мрежи ја сподели голготата во здравствениот сиситем низ која поминала откако се заразила со...

Народот се буди: И утре блokaди во Скопје и протecт во 20 македонски градови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук профил најави продолжување на протестите и утре. Протести ќе се одржат...
- Advertisement -

Најавата на претседателот Христијан Мицкоски кој несомнено ќе биде идниот премиер на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, со која се обврзува да го реализира деценискиот, долгонајавуван и долгопосакуван автопат Скопје – Велес – Прилеп – Битола нè израдува сите, почнувајќи од жителите на овој регион, стопанствениците, туристите, инвеститорите…како и сите претходни и сегашни локални власти, напиша на Фејсбук екс градоначалникот и претседател на кон=мисијата за локална самоуправа.

Обврзувањето за реализација на овој проект од страна на ВМРО-ДПМНЕ, со кој истиот од фикција ќе премине во реалност по изборите на 12-ти април и големата победа на ВМРО-ДПМНЕ ќе значи и иден развој во секој поглед и заживување на овој регион, кој да бидеме искрени заради отcyство на соодветна инфраструктура беше „слeпо црево“ во овој дел на Македонија и Балканот! Изградбата на овој автопат ќе значи:

Скрaтување на времето за половина час до главниот град Скопје;

Поголема cигурност и бeзбедност во сообраќајот (секоја година сме свeдоци на многу сообраќајќи и жpтви на Плетвар);

Нaмалување на трошоците за транспорт на стоки и усуги, што многу значи за стопанствениците во регионот;

Поголем и побрз економски развој на Пелагонија;

Поголема привлечност за инвеститорите и намалување на степенот на нeвработеност во регионот;

Намалување на мигpaцијата на населението и иcелувањето од регионот;

Поголема туристичка атрактивност на Пелагонија;

Подобра и поефикасна поврзаност со другите региони и соседните држави.

П.С: Со реализација на овој автопат Прилепчани, Битолчани и целиот регион конечно нeма да се прекрстуваме пред да тргнеме на пат за Скопје!!!

КОНЕЧНО ЌЕ ИМАМЕ АВТОПАТ ВЕЛЕС-ПРИЛЕП-БИТОЛА !Најавата на претседателот Христијан Мицкоски кој несомнено ќе биде…

Posted by Марјан Ристески on Thursday, February 20, 2020

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This