ЕКС СОПСТВЕНИКОТ НА АГРОКОР ЕКСТРАДИРАН ВО ХРВАТСКА: Тодориќ испорачан во Хрватска и сместен во истражен затвор

Поврзано

Опозицијата се обидува да прeдизвика граѓанска вojна во Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин објави соопштение во кое ги коментира вчерашните пpoтести во Белград. Според него, за сето...

(Фото) Хаocот продолжува: Дeмонстрантите пред Националното собрание, блокиран сообраќајот во центарот на градот

По вчерашните протести поради најавата за евентуално повторно воведување на полицискиот час во Белград и демонстрациите што ескалираа пред...

(Видео) Белград под полициска опсада: Властите се подготвуваат за масовни протести

По пpoтестот на граѓаните што избувна на улиците во Белград во вторникот вечерта поради најавата дека повторно ќе биде...

Поранешниот сопственик на „Агрокор“ Ивица Тодориќ, против кого е покрената истрага поради „стекнување материјална корист“, синоќа беше екстрадиран во Хрватска, една година откако беше уапсен во Лондон, каде замина по избивањето на аферата „Агрокор“.

Непосредно по слетувањето на авионот на хрватскиот аеродром, Тодориќ е одведен во истражниот затвор во Реметинац.

Во затворот му е врачено и судско решение за одредување истражен затвор, на кое има право на жалба.

Хрватското Министерство за внатрешни работи соопшти дека „во текот на вечерните часови хрватската полиција го спровела 67-годишниот хрватски државјанин од Велика Британија во Република Хрватска, односно во надлежниот затвор“.

Тодориќ замина во Лондон тврдејќи дека е изложен на политички прогон од хрватските власти.

Откако му беше потврдена одлуката за екстрадирање во Хрватска, тој изјави дека е „малку разочаран“, но дека е подготвен за натамошни битки.

Истрагата против Тодориќ беше покрената минатата година поради сомневање дека од „Агрокор“ „извлекол“ повеќе од милијарда куни (1 куна = 0,135 евра).

МИА

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести