ЕК СООПШТИ: Јункер не беше пијан (ВИДЕО)

  • July 14, 2018

Претседателот ЕК, Жан Колод Јункер, имал „болен напад на ишијас“ на самитот на НАТО, соопшти портпаролот на ЕК, Маргаритис Шинас.

Тој ги отфрили како „повеќе од невкусни“ шпекулациите на медиумите дека Јункер бил пијан.

Jean-Claude Juncker

Chwiejny krok Jean-Claude Junckera podczas szczytu NATO. Szef Komisji Europejskiej, delikatnie mówiąc, nie wyglądał najlepiej. Musiał go podtrzymywać m.in. Petro Poroszenko…www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-07-13/jean-claude-juncker-mial-problem-z-chodzeniem-podczas-szczytu-nato-podtrzymywali-go-inni-przywodcy/?ref=kafle

Posted by polsatnews.pl on Thursday, 12 July 2018

Коментарите кои ги предизвика видеоснимката на која Зарв и Порошенко го придржуваат Јукнер ја наведоа и германската влада да соопшти дека „има високо ниво на доверба“ во Јункер, кој ќе ја претставува ЕИ на трговските рпеговори во Кина, Јапонија и САД кој крајот на месецов.

„ВО средата вечерта имаше особено болен напад на ишијас проследен со грчеви“, рекол Шинаас, додавајќи дека Јункер им се заблагодарил за првата помош што му ја пружиле премиерите на Холандија и Португалија.

Шинас изјавил дека неделава Јункер има збиена агенда, и дека следната недела ќе отпатува за Кина и Јапонија, како што било планирано. Кон крајот на месецот Јункер ќе се обиде да го реши трговскиот спор со Белата куќа, пренесува Ројтерс.

Претходно «
Следно »