August 13, 2020, 8:43 am

ЕЛЕМ ќе купува 29,7 гигават часови електрична енергија

Поврзано

Важни информации за физичките и правните лица кои што биле клиенти на „Еуростандард банка“

Информации за физичките и правните лица коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“ ад Скопје Од причина што на „Еуростандард...

Анализа на Народна банка: Храната поскапела во јули, инфлaцијата ќе оди нагоре

Храната поскапела во јули, инфлацијата ќе оди нагоре, покажуваат податоците на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка,...

И официјално: Зaтворена Еуростандард банка, НБРМ со детали за одлуката

Народната банка денеска ја зaтвори банката Еуростандард АД Скопје поради нeисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката...
- Advertisement -

Компанијата соопшти дека причина за набавката е зголемената побарувачката од овој вид енергенс во текот на ноември кога почнува грејната сезона.

 

Државната енергетка компанија ЕЛЕМ планира да купи 29,7 GWh електрична енергија за да ги покрие потребите на тарифните потрошувачи (домаќинствата и помалите индустриски потрошувачи). Огласот за набавка на струјата ќе биде распишан денеска, додека аукцијата ќе се реализира по пет дена.

Компанијата соопшти дека причина за набавка на електрична енергија е зголемувањето на побарувачката од овој вид енергенс во текот на ноември кога почнува грејната сезона.

„Производството на АД ЕЛЕМ во тој период ќе биде недоволно поради тоа што еден блок на РЕК „Битола“ се уште ќе биде во ремонт, во РЕК „Осломеј“ се уште траат подготвителните активности за почеток на производството и за дополнителен ископ на јаглен кој досега не бил обезбеден, додека хидроелектраните не располагаат со доволно акумулации за потребите на производството во зимскиот период“, објаснуваат од ЕЛЕМ.

Компанијата додава и дека дополнителното количество на електрична енергија потребно за ноември го набавува еден месец порано со цел со навремениот повик до фирмите увозници да обезбеди подобра конкуренција и пониска цена.

Од таму и со информација дека од 01.01.2018 година оваа обврска повторно ќе ја преземе АД ЕВН, бидејќи резултатите од оваа година покажуваат дека новопреземената обврска на АД ЕЛЕМ за купување електрична енергија не го намали увозот и цените, туку напротив, ги зголеми во споредба со годините наназад кога увозот го вршеше АД ЕВН, односно од 44,6 €/MWh просечна цена за увоз во 2016. и во 2017. просечната цена е зголемена на 74,1 €/MWh.

Latest News

Гутереш: Koнфликтитe во cвeтoт мopa итнo да пpeкинaт

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да запрат, затоа што пандемијата не...

Популацијата на слонови во Кенија конечно со позитивен раст

Популацијата на слонови во Кенија се има дуплирано од 1989 до денес, изјави Министерот за Туризам Наџиб Балала. На светскиот ден за заштита на слонови,...

За вpeмe на нeмиpитe во Бeлopycиja, пoчинa yштe eдeн дeмoнcтpaнт

Илјадници Белоруси протестираа синоќа во Минск и други градови четврта вечер по ред, поради резултатите од претседателските избори, за кои, според нив, биле украдени...

Македонија со Зaeв тoнe ceкoј дeн во ceкоj пoглeд, нaд 12.000 зaрaзeни и пpoпaднaтa бaнкa

Македонија тоне со Зоран Заев секој ден во секој поглед. Бројот на заразени од корона надмина 12 илјади лица, 6 пати повеќе од прогнозите...

Гepмaнcки мeдиyми – Нajмнoгy зaрaзeни на гepмaнcкиoт aвтoпaт А3 пpeкy кoј дoaѓaaт од Зaпaдeн Бaлкaн

На станиците за тестирање на германските автопати, најголем процент од заразените со Ковид-19 е пронајден на просторот за одмор на автопатот А3, кој главно...

More Articles Like This