August 8, 2020, 12:36 pm

ЕЛИТНАТА СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА „КОБРА“ ГО ЧУВА СЕБАСТИЈАН КУРЦ: По заканите дека ќе го најдат во кутија, канцеларот на Австрија под зголемено обезбедување

Поврзано

Cкaндaл во кралското семејство – Вojвoткaтa ја нaпaднaлa кралицата Елизабета и ја дaвeлa за вpaт

Цела Велика Британија со неверување ги слушнала вестите дека војвотката ја нападнала кралицата Елизабета II. Војвотката од Корнвол – Камила,...

Ckaндал во Германија: Претседателот на земјата грyбо ги пpekрши мeрките за kopонавирусот

Една фотографија од одмор во Јужен Тирол прeдизвика политички ckандал во Германија поради нeпочитување на мерките за кopонавирус. Германскиот...

Шпанија стави во kapантин 32 000 лица

Шпанските власти наредија кapантин за 32.000 лица во градот Аранда дел Дуеро во обид да го зaбават ширењето на...
- Advertisement -

Австрискиот канцелар Себастијан Курц превзема зголемени безбедносни мерки поради смртни закани кои му беа упатени на социјалните мрежи по одлуката на Австриската влада да протера повеќе имами и да затвори седум џамии како и исламски верска асоцијација “Арапска верска заедница.”

На австрискиот канцелар отворено му се закануваат со убиство на социјални мрежи, како на постови, така и преку лични пораки на Фејсбук.

“Подгответе се да умре”, “Дали сакате војна?” Се само некои од закани, но имаше и антисемитски пораки, кон Курц кој е во посета на Израел, како што се “Ти си ционист.Ти си играчка на убијците. Вие не сте христијанин, вие сте сиромашен Евреин. Вие сте слуга на масоните. Те мразиме. Ќе бидеш искориститен, а потоа ќе се најдете во кутија. ”

Федералната канцеларија за заштита на уставот и борбата против тероризмот започна истрага против испраќачите на заканувачки пораки.

Обезбедувањето на канцеларот е зголемено , а лично станот на Курц го обезбедува агенцијата “Кобра”.

Во Виена, се претпоставува дека зад заканите стојат турските кругови, имајќи на ум дека Курц во неодамнешниот говор се закани на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја повика Германија да го “вразуми”Курц.

“Може да има војна меѓу муслиманите и христијаните. Вие ја сносите одговорноста за тоа “, му порача Ердоган на Курц.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This