ЕЛИТНАТА СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА „КОБРА“ ГО ЧУВА СЕБАСТИЈАН КУРЦ: По заканите дека ќе го најдат во кутија, канцеларот на Австрија под зголемено обезбедување

  • June 12, 2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц превзема зголемени безбедносни мерки поради смртни закани кои му беа упатени на социјалните мрежи по одлуката на Австриската влада да протера повеќе имами и да затвори седум џамии како и исламски верска асоцијација “Арапска верска заедница.”

На австрискиот канцелар отворено му се закануваат со убиство на социјални мрежи, како на постови, така и преку лични пораки на Фејсбук.

“Подгответе се да умре”, “Дали сакате војна?” Се само некои од закани, но имаше и антисемитски пораки, кон Курц кој е во посета на Израел, како што се “Ти си ционист.Ти си играчка на убијците. Вие не сте христијанин, вие сте сиромашен Евреин. Вие сте слуга на масоните. Те мразиме. Ќе бидеш искориститен, а потоа ќе се најдете во кутија. ”

Федералната канцеларија за заштита на уставот и борбата против тероризмот започна истрага против испраќачите на заканувачки пораки.

Обезбедувањето на канцеларот е зголемено , а лично станот на Курц го обезбедува агенцијата “Кобра”.

Во Виена, се претпоставува дека зад заканите стојат турските кругови, имајќи на ум дека Курц во неодамнешниот говор се закани на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја повика Германија да го “вразуми”Курц.

“Може да има војна меѓу муслиманите и христијаните. Вие ја сносите одговорноста за тоа “, му порача Ердоган на Курц.

Претходно «
Следно »