ЕНВЕР ХОЏА ИМАЛ ПЛАН ЗА „ОСВОЈУВАЊЕ“ НА МАКЕДОНИЈА: Со 6.000 војници планирал да ја нападне Македонија и да ја отцепи од СФРЈ

Поврзано

Во XpBaтска се појави чешкиoт вид на kopoнавирус

Институтот „Руѓер Бошковиќ“ потврди дека, покрај бразилскиот, њујоршкиот, британскиот и јужноафриканскиот вид на коронавирус, во Хрватска се појавил и...

Пo зeмjoтpecoт вo Грција: Дeл oд житeлитe нoќтa ja минaa вo хoтeли или шaтopи

Во шатори поставени на отворено, но и во хотели ја поминаа ноќта дел од жителите на областа Тесалија по...

Плaн за пyч во Србиja? – Peгpyтиpaни луѓе од највисокиот државниот врв

Висок функционер на Српската напредна партија (СНС) беше пред извесно време во Соединетите држави, каде што на еден од...
- Advertisement -

Отворањето на воените депоа од комунистичкиот период на Албанија откриваа интересни детали поврзани со поранешна Југославија а со тоа и на Македонија.

Војската на Албанија со која владеел Енвер Хоџа имале сериозни намери да ја нападнат Југославија на почетокот на осумдесеттите години на минатиот век. Планот бил тоа се реализира веднаш по смртта на Јосип Броз Тито бидејќи сметале дека состојбата во земјата ќе почне да се влошува и тоа да биде искористено за инвазија.Војската на Албанија имала 43.000 војници и 100.000 резервисти.

Операцијата била неречена „ Shperthimi” (Експлозија) и со брза реакција требало да се присоеди Косово и делови од Македонија и Црна Гора каде има големо албанско население.Македонија било планирано да се нападне со шест илјади војници.

Не треба да се жалат средства за Косово бидејќи тоа кога тогаш ќе се исплати во иднина-говорел Хоџа.

Дека албанскиот лидер имал сериозни намери да ја нападне Југославија покажува неговата изјава во 1978 година за време на посетата на албанско-југословенската граница каде уверувал дека се наоѓаат на работ на војна.

Каков бил воениот капацитет на Албанија пред 1990-тите,што се крие во воените депоа и колку лица биле киднапирани се говори и во емисијата на албанскиот топ канал.

https://www.youtube.com/watch?v=yRLQRMYPOS4

Latest News

Хелена за врската со Ибра: Збудалев поради Ферарито, тоа не беше љубов на прв поглед

Златан Ибрахимовиќ во претходните денови е во центар на внимание поради настапот на Сан Ремо, каде што на сцената...

More Articles Like This