ЕНЕРГЕТСКИ НЕЗАВИСНА МАЕКДОНИЈА: Нашата цел и визија е Македонија да стане електро-енергетски независна!

Поврзано

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во говорот на денешната Конвенција во Салата „Борис Трајковски“ истакна дека целта и визијата на партијата во енергетиката е Македонија да стане електро-енергетски независна и нето извозник на електрична енергија и ние имаме кредибилитет и знаење тоа да го исполниме.

 

-Развој на крупни проекти за зголемување на енергетската стабилност и диверзификација на енергетските извори, зголемување на енергетската ефикасност, намалување на техничките и комерцијалните загуби на електричната енергија и потикнување на програми за штедење на енергија. Ќе донесеме  нови закони со кои новоизградените објекти ќе мора да имаат сончеви колектори, и ќе дадеме подршка на остварувањето на оваа цел, посочи Груевски.

 

Потенцира дека старите објекти кои трошат многу енергија со интелигентни градежни решенија може да се прилагодат на новите барања за енергетска одржливост, без притоа граѓанството премногу да се оптоварува.

Latest News

Мило Ѓукановиќ вмeшaн во aтeнтaтoт на новинарката од Малта бидејќи му ги иcтpaжyвaлa kpиминaлнитe вpckи?

Синот на Дафне Карауна Галиција, новинарката убиена пред речиси три години на Малта, Метју Караун Галиција денес ијзави дека...

Повторно недоразбирање Пендаровски-Џафери: 3а ДУИ Собранието се уште не е конституирано

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е констиуирано. Oд ДУИ...

Граѓаните со реакција:Шеќеринска не смееше да си дозволи да не се појави на чествувањето на 3aгинатите на Карпалак

Срамота и непочитување, вака дел од граѓаните гледаат на потегот на министерката за одбрана Шеќеринска, која не се појави да оддаде почит на загинатите...

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од невремето кое ја зафати цела...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

More Articles Like This