ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ И ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ЗГРОЗЕНИ ОД ОДГОВОРНИТЕ БУРНО РЕАГИРААТ:Уште следниот ден во шест часот наутро бескомпромисно требало да се стави клуч на пекарницата Специјал по допрен глас и да не се остава простор за ургенции

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Агенцијата за храна и ветеринарство прави вонреден инспекциски надзор во пекарницата „Специјал“ на Рекорд во Скопје каде што во четвртокот беше сликан стаорец како шета по масите. Епидемиолозите и другите здравствени работници се згрозени од постапките на Агенцијата подеднакво како и од стаорецот во пекарница. Велат дека уште следниот ден во шест часот наутро бескомпромисно требало да се стави клуч на пекарницата по допрен глас и да не се остава простор за ургенции или, пак, за брза дератизација, која само на краток рок ќе ги избрка глодарите.

Од Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека испратиле инспекции во сите пекарници „Специјал“, но ниту една не е затворена, иснспкециите работат истовремено со пекарите. Заменик-директорот Фирус Мемед вели инспекцијата е во тек.

Последната контрола на пекарницата „Специјал“ на Рекорд од Агенцијата велат дека била на 19 јуни годинава, но не кажаа какви биле наодите. Апелираат граѓаните да пријавуваат недоследности на бесплатната телефонска линија 0800 3 22 22 или на [email protected]

Стаорецот беше сликан на маса во четвртокот, на Илинден, кога пекарницата не работеше. Други денови оваа пекарница е отворена 24 часа.

фото: Макфакс

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести