НЕСВЕТИ, А СВЕТИ: Духовникот на Путин и викар на рускиот патријарх Кирил, г-дин Тихон ја промовираше книгата „Несвети, а свети“

Поврзано

Денеска е Св. маченичка Гликерија, фрлена на лавовите поради верата во Христа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 мај. Денеска е Св. маченичка Гликерија. Света Гликерија живееше и пострада за...

Денеска е Св. Епифаниј Кипарски

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 мај. Денеска е Св. Епифаниј Кипарски. Епифаниј беше по род Евреин, но...

СВ. РАМНОАПОСТОЛНИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ СОЛУНСКИ: Денеска ги славиме големите македонски и сесловенски просветители

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на...

Книгата „Несвети, а свети“ од епископот Јегоревски, г. Тихон (Шевкунов), викар на патријархот Московски и на цела Русија, г. Кирил беше промовирана денеска во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје.

tihon-infomnaks

Воведен збор иммаше директорот на НУБ „Св. Климент Охридски“, Иван К. Заров, а промотор на изданието (превод) на современ македонски јазик е проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Се обрати и епископот Тихон.

Во рамки на настанот се одржа и  мал концерт на духовна музика со настап на хорот на Македонската православна црква и на Галина Георгиева. Исто така, посетителите  имаа можност да ја разгледаат изложбата посветена на историјата на Руската патријаршија, подготвена за овој повод.

Епископот егорјевски Тихон (Шевкунов) е истакнат претставник на Руската православна црква и викар на московскиот патријарх, г.г. Кирил, и на цела Русија. Покрај тоа, тој е претседател на Советот за култура при патријархот, широко познат теолог, писател и филмски режисер.

Во рамки на посетата на Република Македонија, епископот Тихон вчера во Охрид се сретна со претседателот Ѓорге Иванов.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести