August 14, 2020, 1:29 am

ЕП ДОНЕСЕ КОНЕЧНА ОДЛУКА: Се укинува летното и зимското пресметување на времето

Поврзано

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан...

Уaпceни 6 700 дeмонcтpaнти на пpoтeстите во Белорусија

Белоруското Министерство за внатрешни работи соопшти дека синоќа се yaпceни уште 700 дeмонстранти, на четвртиот ден од пост-изборните пpoтести,...

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...
- Advertisement -

Европскиот парламент гласаше за укинување на поместувањето на часовникот.
Изгласано е од 2021 годиан да се укине поместувањето на часовникот кое со децении се случуваше двапати годишно, во март и во октомври.

Земјите кои планираат засекогаш да останат на летното пресметување на времето би требало да ги поместат сказалките на часовниците за последен пат во март 2021 година, а оние кои ќе го изберат зимското пресметување на времето ќе ги прилагодат своите часовници за последен пат во октомври 2021 година, јавуваат европските медиуми.

Голем број држави членки ја воспоставија промената на времето двапати годишно за време на нафтената криза во седумдесеттите години, како обид за заштедување на енергија.

Од 1996 година, сите земји во ЕУ истовремено го менуваат своето време.

Предлогот сега ќе оди пред Европскиот парламент и парламентите на земјите членки на ЕУ.

Latest News

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

More Articles Like This