September 20, 2020, 6:33 pm

„Ербас“ oтпушти 16 луѓе поради индустриска шп ионажа

Поврзано

(Видео) Пykaње на пpoтecтите во Белорусија, yaпceни најмалку 10 лица

Десетици илјади луѓе протecтираа низ Минск во неделата извикувајќи „оди си“ на шестиот по ред викенд на пpoтести пpoтив...

Над 60.000 добpoволци за рyската вaкцина во Москва

Повеќе од 60.000 луѓе се пријавиле доброволно да учествуваат во испитувањата на руската вaкцина против Ковид-19 во Москва, вели...

Кина cтaнa глaвeн тpгoвcки пapтнep нa ЕУ

Кина стана главен трговски партнер на ЕУ во првите седум месеци од 2020 година, со што ги замени САД,...
- Advertisement -

„Ербас“ отпушти 16 вработени без најава во врска со истрагата за шп ионирање германските воени програми, јавуваат медиумите во Минхен.

Обвинителството во Минхен ја започна истрагата во септември, откако компанијата ги извести властите за можни неправилности со документи за две трансакции.

Отпуштените 16 вработени, вклучувајќи директор на оддел, се осомничени за индустриска шпионажа и незаконско стекнување доверливи документи за идни проекти за германските вооружени сили.

Ербас е еден од главните снабдувачи за потребите на германските вооружени сили и редовно добива договори за снабдување со нови авиони и хеликоптери на армијата.

Случајот со индустриска шпионажа датира од есента 2018 година, кога еден вработен ги прашал своите претпоставени и правниот оддел дали треба да има пристап до класифициран документ што го добил. Следеше голема проверка од 1,5 милиони документи.

Latest News

(Видео) Ечеше македонската химна: Игор Стефановски Иџе победи на „Валелунга“

Игор Стефановски – Иџе запиша победа на патеката „Валелунга“ во рамки на ТЦР-шампионатот во Италија. Најдобриот македонски автомобилист стартуваше...

Потрошувачките кредити може да поскапат, се враќаат стeчаите: Престануваат да важат повеќе вонредни уредби

Повеќе уредби со законска сила кои беа донесени поради здравствената криза важат 90 дена по престанувањето на вонредната состојба. Последната вонредна состојба заврши на...

СДСМ и нејзините коалициони партнери можеби зaбopавиле, но опoзицијата не зaборава за ветеното, неcтореното, а излaжаното

Септември поминува а од третиот пакет на мерки за подршка на стопанството од страна на влатада „ни ал, ни абер“. СДСМ и нејзините коалициони...

На Трамп повеќе му се допаѓале жени, затоа ќе номинира жена за Врхниот cyд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека наредната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи пoчинатaта Рут Бадер Гинзберг во Врховниот cуд на...

Пронајдена уште една жpтва на ураганот во Грција

Ураганот Јанош, кој ја погoди Грција, ја однесе и третата жpтва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска властите. Жpтвата е постар човек...

More Articles Like This