ЕРДОГАН ВО ИСТОРИСКА ПРВА ПОСЕТА НА ВЕНЕЦУЕЛА: Турскиот претседател па прва официјална посета во Венецуела

  • December 4, 2018

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган ја оствари својата прва официјална посета на Венуцуела.

Ердоган за време на својата посета упати пофални зборови до венецуелскиот претседател, Николас Мадуро и посочи дека верува оти на Венецуела неправедно и се наметнати меѓународните економски санкции и ја понуди својата помош.

Тој го пофали Мадуро поради тоа што не го следел примерот на останатите лидери. Официјалните податоци од турската влада укажуваат на тоа дека Венецуела оваа година продала околу 900 милиони долари злато на Турција, што според АП, помогна да се ублажат намалените приходи од нафтата.

Претходно «
Следно »