(Видео)ЕРДОГАН ГО НАДМУДРИ ТРАМП: Пентагон повеќе нема да ги вооружува и снабдува Курдите во Турција!

Поврзано

Џошуа Вонг – “Светот мора да го поддржи Хонг Конг”

Тројца високо позиционирани активисти од Хонг Конг, членови на продемократкото движење „Демосито“, денеска се појавија во суд каде против...

Полскиот претседател ќе забpaни истополовите двојки да посвојуваат деца

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, во екот на кампањата пред вториот круг од претседателските избори, што се закажани на...

Гepманците трениpaaт кyчиња за откpивaњe на кopoнавиpyc

Германската армиja почна со обука на службени кучиња за откривање на инфекциja со кopoнавиpycот. Бундесверот и Фондацијата на ветеринарната...

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денес објави дека претседателот на САД Доналд Трамп му дал уверувања на својот турски колега Реџеп Таип Ердоган дека неговата земја ќе ја запре секоја поддршка на курдската вооружена формација ЈПГ, која е основана по налог на Пентагон

-Според зборовите на Трамп, би било подобро да се стави точка на оваа будалаштина. Ние ја поздравуваме ваквата одлука и промтно ќе го надгледуваме нејзиното спроведување, рекол Чавушоглу на вонредната конференција за печатот.

Како што наведува Чавушоглу, Трамп му пренел на Ердоган дека снабдувањто на ЈПГ со оружје било голема грешка на американската администрација.

Претходно денес претседателот на Турција го обвини Вашингтон дека го снабдува ЈПГ, не само со оружје туку и со луѓе, кои пристигнуваат во голем број од почетокот на пропаста на ИСИС.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0plc_e98IR8

 

Ниту Вашингтон ниту ЈПГ засега не ја потврдија информацијата на турскиот шеф на дипломатијата.

Да потсетиме ЈПГ, кој е формиран по одлука на Пентагон на самиот почеток на сириските судири, е главна вооружена формација под политичко водство на СДФ. СДФ, од друга страна е главниот повереник на Пентагон во Сирија.

СДФ во овој момент, под своја контрола ги држи наголемите наоѓалишта на нафта во Сирија кои се наоѓаат на источниот брег на Еуфрат, како и најголемата брана на таа река.

 

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести