(Видео)ЕРДОГАН ГО НАДМУДРИ ТРАМП: Пентагон повеќе нема да ги вооружува и снабдува Курдите во Турција!

  • November 24, 2017

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денес објави дека претседателот на САД Доналд Трамп му дал уверувања на својот турски колега Реџеп Таип Ердоган дека неговата земја ќе ја запре секоја поддршка на курдската вооружена формација ЈПГ, која е основана по налог на Пентагон

-Според зборовите на Трамп, би било подобро да се стави точка на оваа будалаштина. Ние ја поздравуваме ваквата одлука и промтно ќе го надгледуваме нејзиното спроведување, рекол Чавушоглу на вонредната конференција за печатот.

Како што наведува Чавушоглу, Трамп му пренел на Ердоган дека снабдувањто на ЈПГ со оружје било голема грешка на американската администрација.

Претходно денес претседателот на Турција го обвини Вашингтон дека го снабдува ЈПГ, не само со оружје туку и со луѓе, кои пристигнуваат во голем број од почетокот на пропаста на ИСИС.

 

 

Ниту Вашингтон ниту ЈПГ засега не ја потврдија информацијата на турскиот шеф на дипломатијата.

Да потсетиме ЈПГ, кој е формиран по одлука на Пентагон на самиот почеток на сириските судири, е главна вооружена формација под политичко водство на СДФ. СДФ, од друга страна е главниот повереник на Пентагон во Сирија.

СДФ во овој момент, под своја контрола ги држи наголемите наоѓалишта на нафта во Сирија кои се наоѓаат на источниот брег на Еуфрат, како и најголемата брана на таа река.

 

Претходно «
Следно »