ЕРДОГАН: Грчките сили се како нaциcти кон мигpaнтите

Поврзано

„ВAКЦИНA АЛИЈАНСА“: Светските лидери ветија 8,8 милијарди долари за вaкциниpaњe во наjcирoмaшнитe земји

Лидерите на најразвиените земји и светски познатите донатори, како „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“, ветија дека ќе обезбедат 8,8...

САД: Илјадници присутни на кoмeморaцијатa на Џорџ Флојд во Минеаполис

Илјадници луѓе ноќеска присуствуваа на комеморацијата на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој минатиот понеделник беше убиен за време на полициско...

АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ: Најстарата градба на древните Маи е изградена пред 3.000 години

Археолози од Мексико и од американскиот Универзитет на Аризона открија древна тврдина во југоисточно Мексико, за која се верува...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги обвини денеска грчките безбедносни служби дека се однесуваат како нацисти, бидејќи употребуваат сила врз мигрантите кои се обидуваат да ја преминат границата од Турција во ЕУ.

Десетици илјади луѓе се обидуваат да пристигнат во Грција, откако Турција на 28 февруари соопшти дека веќе нема да ги задржува мигрантите на своја територија, во рамки на Договорот со Брисел од 2016 година што подразбира европска помош за бегалците.

Грчките безбедносни сили употребија солзавец и водени топови да ги спречат мигрантите. Атина ги отфрли молбите за добивање азил на еден месец и соопшти дека спречила повеќе од 42.000 илегални мигранти да влезат во Унијата во текот на последните две недели.

Во турскиот Парламент Ердоган покажа снимки пред пратениците на својата Партија на правда и развој (АКП) од случувањата на грчката граница.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести