January 16, 2021, 9:08 am

Ердоган на „провокативен“ пикник во Северен Кипар

Поврзано

СЗО co бapaњe: Дa нe ce вoвeдyвa oбвpcкa зa вakциниpaњe пpи пaтyвaњaтa

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за...

C3O е пpoтив воведување потврда за вakцинација за патувања

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази...

Палестина за прв пат ќе одржи избори по повеќе од една деценија

Палестинските власти објавиле дека ќе ги одржат првите парламентарни и претседателски избори по повеќе од една деценија, во обид...
- Advertisement -

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се залага за трајна поделба на Кипар на две држави. Коментарите беа дадени за време на посетата на отцепениот северен дел од островот, под контрола на Турците, што беше оценет како „провокација“ од страна на меѓународно признаениот грчки дел.

Тоа означува натамошно вознемирување на надежите за евентуално повторно обединување на медитеранскиот остров, кој е поделен помеѓу членката на ЕУ, Република Кипар, која ги контролира јужните две третини на островот и северот окупиран од Турција од 1974 година.

„На Кипар има два народа и две одделни држави“, рече Ердоган. „Мора да има разговори за решение врз основа на две одделни држави“.

За време на неговата посета, турските авиони F-16 оставија траги на небото во форма на ѕвезда и полумесечина на турското знаме

Посетата на г-дин Ердоган на турската државна држава признаена само од Анкара доаѓа во време на зголемени тензии на островот и во источниот Медитеран и беше осудена како „провокација без преседан“ од страна на Република Кипар.

Турскиот претседател Таип Ердоган и водачот на кипарските Турци Ерсин Татар присуствуваа на церемонијата по повод 37-годишнината од Декларацијата за независност на Турската Република Северен Кипар.

Турскиот претседател подоцна требаше да присуствува на „пикник“ во спорната област на плажата Вароша долж тампон-зоната на ООН што го подели островот по инвазијата на Турција.

Вароша – некогаш игралиште на познати личности и наречен „Скапоцен камен на Медитеранот“ – оттогаш е ограден од градот-дух, каде поранешните луксузни хотели и ресторани се распаѓаат обраснати од плевел и грмушки.

Турските трупи делумно го отворија крајбрежјето на Вароша на 8 октомври, предизвикувајќи меѓународни критики. Последните мировни разговори спонзорирани од ООН, засновани на повторното обединување на островот, пропаднаа во 2017 година.

Турската инвазија во 1974 година беше сметана како одговор на атинскиот инженериски удар во Никозија, дизајниран да го обедини Кипар со Грција и беше проследена со декларацијата на ТРСК на 15 ноември 1983 година.

Г-дин Ердоган напомена дека  „единствените жртви во кипарското прашање се кипарските Турци чии права и постоење се игнорираат со години“.

Latest News

(Видео) Пoлицajци нaпaднaти вo Cpбиja: Им ja пpeкинaлe пpocлaвaтa нa Cтapa нoвa гoдинa, пa дoбилe ќoтeк

Двајца мажи Р.Н. и Р. Д. од српското Ново Село во близина на Крушевац биле приведени по нападот врз...

More Articles Like This