October 18, 2021, 3:15 am

ЕРДОГАН ПОКАЖУВА СИЛА: Во „Света Софија“ ќе се читаат стихови од Коранот на денот на падот на Константинопол

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Имами ќе читаат стихови од Коранот во „Света Софија“ за време на денешната петочна молитва во чест на годишнината од освојувањето на градот од страна на отоманските Турци, најави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган повеќе пати ја провоцираше со предлозите да ја претвори Света Софија, прогласена за светско наследство од УНЕСКО, во џамија.

Изградена во 6 век, Света Софија била главно седиште на Цариградската Патријаршија. Остана така, сè додека не се претвори во џамија во 1453 година, откако османлиските трупи го освоија Константинопол, главниот град на Византиската империја. Секуларните власти во Турција ја претворија Света Софија во музеј во 1935 година и оттогаш таа привлекува милиони туристи секоја година.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This