ЕРДОГАН СЕ ПОЈАВИ ВО ЈАВНОСТ: Се јави на мобилниот на презентерка на вести, повикува на масовни протести!

  • July 15, 2016

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган се појави во живо на Си-Ен-Ен Турк преку мобилниот на презентарката, велејќи дека воениот удар „ќе се надмине“ и ги повика граѓаните да излезат масовно на протест

Ердоган ја поттикнува нацијата да излезе на „плоштатиде и аеродромите“, велејќи дека не постои сила која може да застане на патот на народната сила.

Смирувајќи ја јавноста, Турскиот претседател и врховен командант, Ердоган ја објаснил ситуацијата како обид за востание на мала група во армијата.

Претходно «
Следно »