ЕРДОГАН: Турција не може да прими нов бегалckи бран од Сирија

Поврзано

(Видео) СЕ ЗНАЕЛЕ ОД ПОРАНО: Полицаецот и yбиeниот Афроамериканец работеле во ист ноќен клуб

Афроамериканецот Џорџ Флојд , чија cмpт поттикна нacилни пpoтести низ САД и Дерек Човин, полицаецот уапceн за yбиcтвото на...

ЈА ОСТВАРИ ЗAKAHАТА: Трамп официјално ги прекина сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

НEНОPМAЛНA РАБОТА: 15 години го кpиeла тeлoтo на баба и во фрижидер

Жена од Пенсилванија е уапсена затоа што го чувала телото на нејзината почината баба 15 години во замрзнувач, за...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска предупреди дека неговата земја веќе не може да ги отвори границите во случај на нов бегалски бран, што се заканува по нападите врз Идлиб во Сирија.

–Турција веќе згрижи милиони сириски бегалци и на тој начин ја заштити цела Европа – изјави Ердоган.
На приемот за американскиот министер за трговија Вилбурн Роша во Анкара, Ердоган истакна дека од Турција веќе не може да се очекува тоа да го прави во случај на нов бегалски бран, што се заканува заради нападот во сирискиот Идлиб, пренесува агенцијата Анадолија.

Ердоган го коментираше и турско-американскиот договор за воспоставување зона на безбедност на северот на Сирија. Неговиот предлог за зоната, појасни, своевремено бил одбиен од американскиот претседател Барак Обама, но актуелниот претседател Доналд Трамп позитивно одогорил на него.

Според него, Турција инсистира на тоа регионот источно од Еуфрат и ирачката граница да се исчисти од „терористичката закана од Курдската работничка партија и Силите за заштита на народот. Кажа и дека за него е неприфатливо САД да испраќаат илјадници шлепери помош и оружје во тој регион, што, додаде, на крајот стануваат закана за Турција.

–Од САД очекуваме да бидат крај нас во борбата против тероризмот и настојувањето да воспоставиме безбедносна зона за мигрантите – рече Ердоган.

Актуелно

НИКОЛОСКИ: Граѓаните му се криви на Заев кога му се pyши планот за избори по цена на човечки животи

Кога му се pyши планот за брзи избори по цена на човечки животи виновеeн е Чулев, винoвни се граѓаните,...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА СВЕТСКА БАНКА: 130 илјади граѓани во земјава ги демнее сиромаштија

Повеќе од 130 илјади граѓани од земјава до крајот на годинава ќе бидат во опасност од живеење во сиромаштија. За околу 10 отсто се предвидува...

(Видео) АЛАХ АКБАР ЕЧЕШЕ ВО КОЧАНИ: Верска позаднина на протестите во градот?!

Алах акбар ечеше по улиците во Кочани попладнево. Се поставува прашањето дали е верска позадината на протестите во градот? Првичните  информации со кои располага Инфомакс...

Повеќе вести