December 3, 2020, 11:56 am

Ердоган: “Турција ќe и oдгoвopи на Грција нa нaчин кaкo штo зacлyжyвa“

Поврзано

Тлoтo нe пpecтaнyвa дa ce тpece: Cилeн зeмjoтpec ja пoгoди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Словачкиoт милjapдеp Јарослав Хашчак yaпceн пopaди пpикpивaњe дokaзи

Словачката полиција го уапси Јарослав Хашчак, еден од најбогатите и највлијателни луѓе во земјата. Тој пред новинарите изјави дека...

Taкa ce пpaви тoa: Зa peкopдни чeтиpи мeceци вo Србија изгpaдeнa Koвид бoлницa

Првите здравствени работници денеска ќе влезат во новата болница „Ковид“ во Батајница, а ќе биде вметнат и најголемиот дел...
- Advertisement -

Турција ќе и даде на Грција „заслужен одговор“ во источно-медитеранскиот територијален спор меѓу двете земји, рече во средата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, според извештајот на АФП.

И САД и Германија ги критикуваа постапките на Анкара за Источен Медитеран, повикувајќи го Ердоган да стави крај на тензиите во регионот и да избегне провокации во односите меѓу Анкара и Атина.

Турското Министерство за надворешни работи претходно ја обвини Грција за изнесување „неосновани обвинувања“, но подоцна покажа подготвеност да учествува на конференција со Европската унија на која ќе ги решава своите проблеми со Атина.

Latest News

Ќe имa ли cнeг oвaa гoдинa?: УХМР oбjaви кaквa зимa нe oчeкyвa и кaкви ќe бидaт тeмпepaтypитe

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти...

БГНЕС со жecтokа peakција: Героски измисли „интервју“ на Бучковски со нашата агенција

Кога имате задача да ја претворите омразата во јавна политика, единствената алатка ви е лажење и фалсификување на фактите. Неколку часа откако македонската влада...

„Фајзер“ ќе инвестира во Грција – ќе отвори 600 работни места

На дебатата, во рамките на 31-от Економски самит во Грција, на кој присуствуваше и извршниот директор на „Фајзер“, Алберт Бурлa, беше речено дека овој...

Нудел дpoга низ општина Ѓорче Петров

Вчера (02.12.2020) во 19.00 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.М.(40), кој на...

Иванка Тpaмп сослушувана поради зл оупотреба на средства

Ќерката и советничка на претседателот на САД, Донал Трамп, Иванка, била сослушана под заклетва во рамките на граѓанска парница, која се однесува на злоупотреба...

More Articles Like This