October 30, 2020, 12:07 pm

Ескимите со пpeдyпpeдyвaње – „Сонцето веќе нe изгpeвa на исто место“

Поврзано

Сања Кужет направи хаос во Ѕвездите на Гранд (видео)

Водителката влета на сцената и на сред емисија ги растури хартиите Атмосферата за време на снимањето на музичкото шоу Ѕвездите...

На листата на Haјлоши фотошоп фотографии во светот, се најде и таа- Јелена Кapлеуша

Сите понекогаш користат филтри на социјалните мрежи за да изгледаат најдобро на своите фотографии, но понекогаш желбата за добра...

За да останеш нopмална, огледај се на балканска жена: Ова мора да го прочитате

Балканската жена е имагинативна, и целиот свет е секогаш со неа: кинескиот пазар може да биде Пета авенија за...
- Advertisement -

Инуити се домородско племе Ескими кои живеат на канадскиот Артик, Гренланд, Сибир и Алјаска..

Староседелците пишале на Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) да им кажат дека Земјината оска се преместила. Тие не веруваат дека емисиите на јаглерод диоксид предизвикуваат климатските промени.

Староседелците велат дека Сонцето повеќе не изгрева на исто место, дека деновите се топли и дека траат подолго.

Ѕвездите и Месечината исто така се на друго место на небото и тоа влијае на температурата. Инуите се потпираат на положбата на Месечината и ѕвездите за да опстојат бидејќи половина година живеат во мрак.
Староседелците велат дека повеќе неможе да се предвидат временските услови како порано. Тие приметуваат дека топли ветрови ги менуваат падините со снег и дека многу потешко се ориентираат. Се помалку има поларни мечки, дури и се случува да залутаат низ населбите на Инуите.

Во април 2011 година „CNN“ пренесе дека земјотрес го поместил главниот остров Јапан за 2.5 метри и ја пореметил Земјината оска, цитирајќи го геофизичарот Кенет Хаднат. Исто така е наведено дека Земјината оска е поместена речиси 10 сантиметри, според проценките не Националниот институт за геофизика и вулканологија во Италија.

Астрономите се сложуваат со тоа дека дошло до поместување на ротационата оска на Земјата, но и дека имало суптилни поларни промени на оската во изминативе 10 години.

Тоа поместување предизвикува поместување на континентите, бидејќи Северниот пол се поместува 10 сантиметри јужно секоја година во изминативе 100 години.

Тимот на истражувачи од Универзитет во Тексас користејќи го сателитоте на НАСА, “GRACE“ откри дека нормалното поместување на Северниот пол на југ се променил во 2005 година и дека од тогаш се движи источно. Тие приметиле промени од 1.2 метри од 2005 до 2013 година.

Нивниот заклучок е дека поместувањата предизвикале климатски промени, кои настануваат поради глобалното затоплување.

Инуите ги населуваат најдалечните делови на канадскиот Арктик со векови. Областа во која се населувале постојано се наоѓа под лед.

Тие пола година живеат на ден, пола во мрак. Тие се номадски народ, кој живее во шатори од кожа кога е топло, а во игла во зима.

Инуите се подрупа на народот познат како Ескими, што во превод значи „оние кои јадат сирово месо“. Тие зборуваат потполно различен диалект кој има исто потекло. Воглавно ловат храна на Арктик за опстанок.

Тие ловат риби, ловат морски цицачи како фоки и моржови, но и копнени цицачи како арктичкиот зајак или карибу(елен). Воглавно јадат само сирово месо бидејќи растенија речиси и воопшто да нема на Арктикот.

Latest News

Пендapoвски: Aко не добиеме пpeговори, тоа ќе биде голема гpeшка на ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на отворањето на онлајн конференцијата посветена на високото образование во регионот на Западен Балкан,...

Ноле е новиот kpaл: Ѓоковиќ го cpуши pekopдот на Надал

Рекордите со кој Новак Ѓоковиќ од ден на ден ги руши нема крај, а сега на крај од годината ќе сруши уште еден. Веќе...

Цpн peкopд и во Унгарија: 65 пoчинaти oд кopoнaвиpyc вo пocлeднитe 24 чaca

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Унгарија достигна црн дневен рекорд од 65 пациенти кои починале во последните 24 часа. Бројот на потврдени случаи...

Милошоски pacпали по Костадинов: Во мај со 22 новозapaзени и 2 пoчинaти бараше ocтавка од Чулев, денес moлчи

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбик пишува дека Костадин Костадинов од СДСМ во мај со 22 новозаразени и двајца починати бараше оставка...

Бpyка – дyшaтa ja ocтавија по бoлници: Медицинckите cecтри изocтавени од нагpaдата 13 Hoември

Унијата на ЗМСТАС (Здружение на Медицински сестри, Техничари, Акушерки и Стоматолошки сестри) предводена од здружението „За нас“ апелира медицинските сестри да не бидат изоставени...

More Articles Like This