December 5, 2021, 8:26 am

Естонскиот конзул во Санкт Петербург yaпcен за шпионaжa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Естонскиот конзул Март Лате е уапсен во Санкт Петербург за шпионажа, објави Федералната служба за безбедност на Русија.

„Руската ФСБ во Санкт Петербург уапси естонски дипломат – генерален конзул на естонскиот генерален конзулат во Санкт Петербург Марта Латеа со тајни документи што му ги предаде руски државјанин“, се вели во соопштението.
Како што се наведува, против дипломатот ќе бидат преземени мерки во согласност со нормите на меѓународното право.

„Оваа активност не е во согласност со статусот на дипломатски работник и има очигледно непријателски карактер кон Русија“, се нагласува во соопштението.

Другите информации не се познати.

Latest News

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Наутро по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Преку денот ќе биде променливо облачно со слаб...

More Articles Like This