ЕТИОПИЈА СИ ГО БАРА ЗЛАТОТО НАЗАД: Од Адис Абеба го бараат златото кое Велика Британија им го украла пред 150 години

Поврзано

ЗА ПРВ ПАТ ВО СИНГАПУР: Градот постави апарати за бесплатни маски

Сингапур дели бесплатни маски за една употреба на сите жители, а маските можат да се подигнат од 400 апарати...

(ФОТО) ПОП СЕ ЗAКОПAЛ ЖИВ: Bерувал дека ќе стави крај на кoрoнaвиpycот во светот

Додека многу земји во светот се обидуват да откријат вакцина, со цел да се стави крај на епидемијата Ковид-19,...

(Видео) ТЕНЗИИТЕ РАСТАТ: Венецуела испрати ловци во одбрана на иранските танкери

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела, се најдоа под зaштита на ловци Су-30 и Ф-16. Снимка од летот е...

Етиописките власти од Лондон бараат да им бидат вратени вредни артефакти кои пред 150 години британската војска ги украла од источноафриканската држава

Адис Абеба покрај останотото ја бара и златната круна и путир. Поданиците на Обединетото Кралство ги одземале од тврдината на царод Теодос Втори по битката кај Магдалена во 1868. година. Тогаш тие предмети биле продадени за да се соберат пари за војската.

Преговорите за враќањето на културните врендости во Етиопија започнаа по отворањето на изложбата во лондонскиот музеј која вклучува кралски и христијански експонати запленети за врее на битката пред еден и половина век. Тоа предизвикало гнев во Адис Абеба која уште во 2007. година ги бараше артефактите назад.

Управата на Музејот Викторија и Алберта, каде сега се наоѓа богатството, соопшти дека изложбата била организирана во консултација со етиописката заедница во Лондон. По нивно тврдење, тие се заинтересирани за воспоставување на дијалог и затоа предложиле артефактите да се вратат во Етиопија, но под услов да се плати наем за истите. Меѓутоа, во Адис Абеба тоа не го прифаќаат.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести