October 20, 2021, 8:30 pm

ЕУ ПОТВРДИ: Бугарските услови дел од заклучоците на Советот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската унија излезе со став околу барањето на Бугарија почетокот на преговорите на Македонија да биде условено со откажување од македонскиот јазик и малцинство, пишува Република.мк.


Питер Стано, портпарол на ЕУ за надворешна политика за „Република“ објаснува дека Советот донел одлука за Македонија да поче преговори и оти изјавите на земјите-членки не можат да ја променат одлуката и покрај тоа што се приложени во финалниот заклучок.

-Европскиот совет ја усвои едногласно одлуката на Советот за отворање на преговори за пристапување со Македонија. Ставот на ЕУ е изразен во овие заклучоци на Советот. Еднострани изјави на земјите-членки не ги менуваат ваквите заклучоци-изјава Стано за „Република“

Latest News

Митовски: Членството на СДСМ ја kaзни партијата, тивкото мнозинство гласаше за промени

Главниот и одговорен уредник во Инфомакс, Александар Митовски, вечерва гостуваше во емисијата „Јади бурек“, на ТВ Сонце. Митовски во...

More Articles Like This