December 8, 2021, 10:17 pm

ЕУ потврди дека решавањето на спopот меѓу Македонија и Бугарија е предуслов за започнување на преговорите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во ЕУ се водат интензивни разговори со Бугарија за старт на преговори со Македонија, а Германија ќе направи се што може за Македонија да ги почне преговорите со Европската унија до крајот на годината, порача шефот на германската дипломатија Хајко Мас.

Македонија и процесот на проширување на ЕУ се едни од приоритетите на германското претседателство со Европската унија, истакна денеска германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас.

Тој на заедничката видео-пресконференција по онлајн-состанокот со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи потсети дека досега двапати бил во посета на Скопје и изрази жалење што во моментов, поради корона-кризата не може повторно да ја посети земјата.

За да почнат преговорите на Макеоднија со ЕУ според Мас, покрај билатералните разговори меѓу двете земји и во Унијата во моментов се водат интензивни разговори околу билатералните теми кои постојат меѓу Бугарија и Македонија.

„Водиме интензивни разговори во рамки на ЕУ и разговараме со нашите бугарски колеги за билатералните прашања кои постојат меѓу Македонија и Бугарија. Нашата цел останува и мислам дека е достижно пред крајот на годината да и овозможиме на Македонија да започне конкретни и детални преговори“, изјави Мас за спорот меѓу двете земји пренесува Телма.

Ова е прва изјава на членка на ЕУ со која се потврдува дека спopот меѓу Макеоднија и Бугарија во кој главна тема е припадноста на Гоце Делчев веќе не е само билатерален туку мултилателарен спop во кој се инволвирани повеќе фактори во ЕУ.

Latest News

(Видео) Огнена топка на небото го вознемири локалното население на брегот на Црното Море

Светлечкиот метеор бил забележан од локалното население на небото над руското одморалиште Сочи, на брегот на Црното Море. Директорот на...

More Articles Like This