ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Поврзано

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија...

Либанската apмија ја оcлободи зградата на Министерството за надворешни работи

Либанската војсkа ја оcлобди зградата на Министерството за надворешни работи која пред неколку часа ја оkyпираа дeмонстрантите кои протecтирааа...
- Advertisement -

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура и сиромаштија сега се соочуваат и со пандемијата од Ковид-19.

Како што потсетува Европската Комисија во своето соопштение, уривањето на палестинските домови продолжи и за време на здравствената криза.

-Во овие многу тешки времиња ЕУ е посветена да им помогне на ранливите Палестинци да се одбранат од заканите по нивните животи и живеачки, изјави Јанез Ленарчич, еврокомесарот за хуманитарна помош.

Тој додаде дека ЕУ продолжува да помага Палестинците да добијат пристап до здравствена нега, чиста вода и образование.

-Нарушувањето на меѓународното право кое резултира со насилно раселување на цивили најчесто им оневозможува на луѓето да имаат пристап до основни услуги, ова мора да престане, повика Ленарчич.

Мнозинството ранливи Палестинци живеат во Газа, која е целосно затворена, во екстремно лоши услови, од каде не можат да излезат без специјални дозволи од израелските власти.

Од 5,2 милиони Палестинци, 2,4 милиони имаат потреба од хуманитарна помош. Минатата година убиени се 135 од нив, а ранети над 15 илјади од страна на израелската војска. Третина од жртвите биле деца.

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This