ЕУ целосно ја изолиpa Белорусија: Воведени економски caнкции и забpaна за нови кредити

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската унија денеска постигна технички договор за воведување економски санкции против Белорусија откако Австрија ги повлече своите приговори, а со кои, покрај останатото, се предвидува и забрана за нови кредити за таа земја, објавија западните медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори.

Потребно е договорот да го одобрат и политичките структури, а експертите задолжени за составување на санкциите предвиделе забрана за извоз на каква било комуникациска опрема и оружје во Белорусија.

Исто така, договорено е ЕУ да го ограничи купувањето на тутунски производи, нафта и нафтени деривати од Белорусија, како и забрана за увоз на калиум, кој има голем удел во белорускиот извоз.

Latest News

(Видео) Пoрaнeшна мисицa тeпaлa жeнa на пaркинг

На социјалните мрежи се шири снимка од тепачка меѓу поранешната мисица на Белгија Тања Декстер и нејзиното момче, со...

More Articles Like This