January 28, 2021, 2:47 am

ЕУ ја признa гpeшката во врска со Косово

Поврзано

Поради кaнцерогeни состојки повлечен од продажба сусам и производи од сусам од продавниците во Хрватска

Хрватска и другите европски земји се поплавени со месеци со контаминиран сусам увезен од Индија, кој содржи канцероген пестицид...

Македонија повторно заобиколена: Турција ќе инвестира во рудникот за јаглен во Црна Гoра

Турската компанија „Анкара Кјумур“ е заинтересирана да инвестира во рудникот за јаглен Беране. Претставникот на таа компанија, Хамди Гоксу, на...

Ладен туш од САД: Србија да одговори на притиcoците во врска со Косово

Иако бројни аналитичари предвидоа дека нашиот регион нема да биде високо на приоритетната скала за новиот американски претседател Josephозеф...
- Advertisement -

По повод вчерашното видео соопштение на Аудио-видео сервисот на Европската комисија во кое беше потпишана Вљоса Османи за вршител на должноста претседател на „Република Косово“ во ЕК, велат дека грешката е исправена и спорниот твит е избришан, а кога станува збор за статусот на Косово и останува непроменет.

„Позицијата на ЕУ кога станува збор за статусот на Косово е добро позната и останува непроменета“, се наведува во изјавата што портпаролката на ЕК, Ана Писонеро ја достави до Танјуг.

Синоќа тој објави твитер објавени фотографии Комесарот за проширување Оливера Вархелја со Вјоса Османи на кој стоеше спорниот потпис, што е одговорниот директор на Канцеларијата за Косово и Метохија на Владата на Србија Петар Петковиќ, барајќи од Европската комисија да одговори кога ЕУ официјално ќе го признае Косово и дали дијалогот меѓу Белград и Приштина на тој начин стана излишен.

Танјуг исто така испрати барање до Европската комисија за официјално утврдување на статусот на Косово и објавување на една од нејзините служби.

Постот беше отстранет и заменет со истата фотографија од страна на Вјоса Османи, насловен како „Вршител на должноста претседател на Косово“, со фуснота до зборот Косово.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This