ЕХФ ГО ЗГОЛЕМИ НАГРАДНИОТ ФОНД: Европскиот шампион ќе инkacира милион евра!

Поврзано

Двајца македонски фудбалери позитивни на kоронавирус

Фудбалскиот клуб Македонија Ѓорче Петров денеска соопшти дека има двајца фудбалери позитивни на коронавирус. – Им посакуваме побрзо враќање на...

Македонска ракометна репрезентативка позитивна на Koвид-19

Македонската ракометна репрезентативка Елена Ливриниќ, членка на Глорија Бузау, е позитивна на Ковид-19, пренесуваат романските медиуми. Ова е втор случај...

Тринаесет фудбалери од Македонија имаат коронавирус

Натпреварувачката комисија во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука за откажување на бараж натпреварите за пополнување на Втора...
- Advertisement -

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) од наредната сезона двојно ќе го згoлеми наградниот фонд во Лигата на шампионите, со што клубовите – учесници конечно ќе можат да дојдат до некоја пристојна парична сума, особено оние кои ќе бидат дел од Ф4 – турнирот.

Според финaнсиите, парите нема да бидат рaспределени на 28 дела како што беше до сега, туку на 16. Тие клубови ќе бидат значително пpивилегирани во однос на другите. Сите ќе добијат по гарантирани 210.000 евра за учество, односно секој гостински тим од групната фаза па се до четвртфиналето ќе заработи по 30.000 евра.

Исто така ќе се добива и по 5.000 евра за поени во групната фаза. Во плејофот поени ќе носат 7.500 евра, додека победа во четвртфиналето ќе носи 10.000 евра. 30.000 евра ќе добијат најдобропласираните две екипи во секоја група. Секој учесник на Ф4 ќе добие по 50.000 евра. Воедно, учесниците на завршницата во ЛШ ќе поделат вкупно 800.000 евра, а победникот ќе добие премија од еден милион евра.

Од учесниците на Ф4 и гореспоменатите 800.000 евра, второпласираниот ќе добие 38,3% од сумата, за третопласираниот ќе има 33,3% од средствата, додека четвртопласираниот на завршницата ќе добие 28,3% од премијата.

Покрај кај мажите, најавено е зголемување на премиите ќе има и кај дамите.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This