August 11, 2020, 2:04 am

ЖБОГАР ПОД ИСТРАГА ЗА КРИМИНАЛ: Правел „бомбона бизнис“ со киријата во куќата на Фатмир Бесими?!

Поврзано

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Заев му се налyти на Ахмети: Сега сака да прави Влада со ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ Зоран Заев повтори дека ја чувствува како притисок поканата за средба што ја упати денеска Ахмети...

Се пoтeшko до влaдa помеѓу СДСМ и ДУИ – Ахмети по средбата откри дека договор со Заев нe е постигнат

Договор не е постигнат и се надеваме дека таков договор е можен затоа што државата не треба да остане...
- Advertisement -

Владата се тресе поради низата на скандали во изминатиов период кои произлегуваат од случаи на конфликт на интереси сомнителни тендер и државни грантови. Случајот со ЕУ амбасадорот Жбогар кој е сместен во куќата на советникот за економија и екс-вицепремиер за европски прашања е само последен во низата скандали поради конфликт на интереси.

Имено Брисел го разгледува прашањето на потенцијален конфликт на интереси од кој дел е Делегацијата на Европска Унија во Македонија, со случајот на резиденцијата на ЕУ која се наоѓа во куќата на Фатмир Бесими кој е висок владин функционер. Скандалот го откри телевизија Алфа која меѓу другото испрати прашања до повеќе меил адреси до Брисел, но и до Делегацијата на ЕУ во Македонија.

„Ви благодариме на вашите прашања, ќе биде проверено и ќе бидете дополнително известени. Се најдобро“, пишува во одговорот на А. Смерили, прес- директор за Европска соседска политика и преговори за проширување – Европската Комисија, објави Алфа.

Да се потсетиме дека минатата година, словенечките медиуми пишуваа за афера за перење пари во која е вмешан евро амбасадорот со потекло од Словенија, Самуел Жбогар. Скандалот во Словенија е еден од најголемите корупциски скандали во Словенечката историја, тежок неверојатни милијарда евра Ирански пари кои според наводите се переле преку банка во државна сопственост. Во тие моменти Жбогар е министер за надворешни работи на Словенија, а во истрагата се спомена и актуелниот амбасадор на ЕУ во Македонија.

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...

More Articles Like This