ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА ВО ИТАЛИЈА: Двајца загинати, десетици повредени во железничка несреќа во северна Италија

  • May 24, 2018
  • Коментари

Железничка несреќа во северна Италија уби двајца, а повеќе од десетина лица се повредени.

Еден патнички воз излета од шините во близина на северен италијански град Торино, откако удри во камион во вчера вечерта, објавија локалните власти.

Две лица загинаа, а 18 други се повредени. Возачот на возот, наводно, починал на местото на настанот, додека втората жртва подлегнала на повредите во болница во Торино, веднаш откако била испратена со хеликоптер.

Камионот со литвански регистарски таблички ја предизвикал несреќата во близина на населбата Калусо, северно од Торино, откако го преминал железничкиот премин додека се приближувал возот.

Локомотивата и два од трите вагони излетале од пругата, соборувајќи неколку околни трафостаници. Локалните власти започнаа истрага за смртоносниот инцидент.

Претходно «
Следно »