Жените треба да излегуваат со пријателки барем двапати неделно ако сакаат да бидат здрави

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Жените сега имаат одличен изговор за да излезат со своите пријателки. Според едно ново истражување, жeните треба да излегуваат со пријателките барем двапати неделно за да си го подобрат здравјето. Ако уживате во излегувањето со женско друштво, правете го тоа почесто зашто така дефинитивно ќе бидете посреќни и поздрави.

Истражувањето го спроведе група истражувачи од Универзитетот Оксфорд. Истражувањето ги откри неопходните чекори за една жена да биде среќна во сите аспекти од животот и ги постави основите за жените да се чувствуваат слободни да излегуваат со пријателките.

Робин Данмар, психолог и одговорен за истражувањето, вели дека општото здравје на жените се подобрува кога се среќаваат со најдобрите пријателки двапати неделно и на тие средби прават што сакаат. Според истражувањето, меѓу активностите кои ги прават се пиење пиво, трачарење и разговарање за нивните ривали. Така тие се социјализираат, пијат и се смеат заедно.

Меѓу бенефитите по здравјето доколку практикувате вакви излегувања се побрзо закрепнување од болест, посилен имунолошки систем, намалена анксиозност и поголема дарежливост. Истражувачите, исто така, забележаа дека само 2 од 5 жени излегуваат со пријателките еднаш неделно, а некои и многу поретко ако имаат семејства за кои треба да се грижат.

Истражувањето се фокусирало и на квалитетот на интеракцијата меѓу пријателките, според времето поминато надвор и бројот на луѓе. Во просек, жените издвојуваат помалку од половина од своето време за негување на тие пријателства. Понатаму, истражувачите дознале дека жените најдобро комуницираат со смешни и зајадливи коментари, шеги и разговор за работи кои ги засмеваат, но бројот на луѓе во групата исто е битен фактор.

Смеењето во помали групи е позастапено, но кога на средбата има повеќе од пет жени, веројатноста за заразно смеење и покачен ендорфин е помала. Затоа се препорачува да се среќавате со максимум три пријателки одеднаш. Според резултатите, жените имаат поголема потреба од одржување на тие конекции, а тоа им станува се побитно како што созреваат и стареат. „Позафатени сме, имаме повеќе одговорности, а средбите со пријателките прават да се чувствуваме негувани и ценети” велат истражувачите.

Реалноста е дека ни треба време за себе, да избегаме од секојдневната рутина, да се релаксираме и да ги видиме блиските пријатели во живо. Тие средби не регенерираат. Застанете и размислете кога последен пат сте излегле со најдобрите пријателки?

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести