Жестоки реакции за апсењето на Навални – Руското МНР: Во Русија за тоа одлучува судот, не политиката

Поврзано

„Не играјте си со оган“: Русија со оcтро прeдупредување до САД

Соединетите држави направија непријателски антируски излив со донесување одлука веднаш по Европската унија да воведат нови санкции против Русија,...

Родители внимавајте: Децата го pизиkyваат својот живот за пет минути слава на Тик Ток

Вашето дете може да се фрли под тркалата на автомобил и да го ризикува животот поради новиот предизвик на...

Директорот на ФБИ на pacпит поради yпадот во Конгресот

Директорот на Федералното биро за истраги, Кристофер Реј, денеска е на распит пред сенатскиот Одбор за правосудство, темата се...
- Advertisement -

По пристигнувањето на аеродромот Шереметјево, Алексеј Навални беше уапсен и упатен во затвор поради непочитување на одлуките на судот за домашен притвор.

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден преку својот иден советник порача дека Русија би требало веднаш да го ослободи опозицискиот лидер, Алексеј Навални којшто е приведен по враќањето од Берлин во Москва.

-Навални би требало веднаш да биде ослободен, а извршителите на нападот врз него би морале да бидат изведени пред лицето на правдата. Нападот на Кремљ врз животот на Навални не е само кршење на човековите права туку и навреда на сите Руси кои би сакале да се слушне нивниот глас, напиша Џејк Саливен, идниот советник за национална безбедност на Бајден.

Шефот на европската дипломатија Joсeп Борел ги повика руските власти да ги почитуваат правата на Навални и побара негово ослободување.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по враќањето во Русија.

Апсењето на Навални по неговото пристигнување во Москва е неприфатливо, рече Мишел. Тој ги повика руските власти веднаш да го ослободат Навални.

Министерството за надворешни работи на Литванија побара од ЕУ да разгледа нови санкции против Русија поради апсењето на Навални.

Руската полиција го уапси Навални на аеродромот Шереметјево вечерва, додека тој се подготвуваше да ја помине пасошката контрола.

Претходно, авионот со кој тој пристигна од Берлин беше пренасочен и слета на Шереметјево, наместо на Внуково, кој беше затворен непосредно пред тој да слета, бидејќи таму го чекаа илјадници негови приврзаници. Шестмина од нив попладнето беа уапсени.

Рускиот опозициски лидер беше приведен вечерва на московскиот аеродром Шереметјево на пасошка контрола по враќањето во Русија од Германија, каде се лекуваше за наводното труење.

На неговата сопруга Јулија, како и неговиот портпарол и адвокат им беше дозволено да влезат во Русија.

Latest News

Николовски очекува да го фалат телевизиите затоа што Владата им дава помош

На прашањето дека според извештајот на Транспаренси Интернешнл Македонија се наоѓа на 111 место односно тоа се 5 места...

More Articles Like This