ЖИВЕАТ ВО СКЛАД СО ПРИРИДАТА: Скриена комуна со 400. жители во која единственото правило гласи „но сикирики“!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...
- Advertisement -

Домовите ги ладат и греат со геотермални топлински пумпи, а големо внимание посветуваат на своето здравје и физичка активност.
Серенбе е еко комуна cкpиенa меѓу четиристотини хектари шумско подрачје јужно од Атланта во Соединетите Американски Држави. Заедницата е создадена пред 15.тина години според дизајнот на архитектот др. Филип Таб и идеите на брачниот пар Најгрен кои живеат во неа.
Основна идеја на комуната е живот без стpeс, односно според принципите по кои живееле нашите претци. Членовите живеат во склад со природата. Јадат исклучиво органска храна која се одгледува на локалните фарми, а на располагање имаат и три гурмански ресторани.
Домовите ги ладат и греат со геотермални топлински пумпи, а големо внимание посветуваат на своето здравје и физичката активност.Жителите на Серенбе работат во градина, јаваат коњи и кога можат одат – пешки.

Комуна скpиeна со шума недалеку од Атланта

Комуната ги прифаќа содржините за кои има најмногу интерес без оглед на годините, како што е велнес центар, фитнес центар со студија за јога и пилатес, а на располагање им е и голем заеднички базен.
Во Серенбе на цена е љубовта кон природата, страста кон животот и заедницата и креативност. Комуната поттикнува креативна работа и редовно организира бројни уметнички предавања, изложби, прикажува филмови за своите членови, како и нивните гости.
Како изгледа животот во комуната Серенбе можете да видите на нашите фотографии.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This