ЖИВОТНА ПОУКА ОД ЗАВОДНИКОТ РИЧАРД ГИР: Овие зборови ќе ве натераат да се замислите!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

На една од фан страните на социјалните мрежи, неодамна осамна една животна поука од Ричард Гир кој во моментов е топ тема во светските медиуми. Сметаме дека поуката е вредна за споделување со нашите читатели, а и ќе се замислите сами над себе.

Актерот го објавил искуството на своите пријатели, луѓе од околината, а со нивните примери сакал да им привлече внимание на многумина.
Мајката на мојот пријател се хранеше здраво целиот свој живот. Никогаш не конзумираше aлкoхoл, ниту било каква лоша храна. Вежбаше секој ден, беше многу еластична, активна, и ги земаше сите можни суплементи коишто и ги препорачуваше докторот, никогаш не се изложуваше на Сонце без заштита, а и кога го правеше тоа со сите соодветни заштити, тоа го правеше во најкраток можен период, практично таа го штитеше своето здравје во најголема мера колку што беше возможно. Денес, таа има 76 години, има р*к на кожата, р*к на коскената срж и екстремна остеопороза.

Таткото на мојот пријател јаде сланина на сланина, путер врз путер, маст врз маст, а мислам дека и никогаш не вежбал, се изложуваше на Сонце сè додека да изгори, и тоа го правеше секогаш, всушност неговиот пристап кон животот беше така што тој сакаше буквално да живее до максимумот, а не како што му се сугерираше. Денес тој има 81 година и докторите велат дека има здравје како значајно помлада личност.

Луѓе, не можете да се сокриете од својот отpoв. Тој е таму некаде и ќе ве пронајде. А ова се зборовите на мајката на мојот пријател, којашто е сè уште жива: „Да знаев дека животот ќе ми заврши на ваков начин, ќе го живеев сè до максимумот, уживајќи во сè и сешто што ми беше кажано дека не треба да го правам!“ Никој од нас нема оттука да излезе жив, затоа ве молам да престанете кон себе да се однесувате онака како што наметнуваат другите. Јадете ја таа вкусна храна, шетајте по сонцето и скокнете во океанот. Кажете ја вистината којашто ја носите во своето срце како скриено богатство. Бидете будалести. Бидете љубезни. Бидете чудни. Нема време за ништо друго!

Актуелно

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

ЌЕ ЈА ОТВОРАМ „ПАНДОРИНАТА КУТИЈА“: Започна завршниот збор на Боки 13, најави дека ќе каже се што знае иако може да го „самоудават во...

Постојат мисли и сеќавања кои не смееме да си ги изговориме ниту на самите себеси, вели Бојан Јовановски во својот завршен збор, додавајќи дека...

Повеќе вести