ЖИВОТОТ ВО ДУМА СЕ ВРАЌА ВО НОРМАЛА: Околу 250 цивили се вратиле назад во Дума, животот се враќа во нормала, терорисите се предаваат

Поврзано

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

(ФОТО+ВИДЕО) ДИСТРИБУТИВЕН ЦЕНТАР НА „АМАЗОН“ ИЗГOPЕ ДО ТЕМЕЛ: 40 работници биле eвaкуиpaни, за среќа немало жpтви

Масовен пожар уништи еден центар за дистрибуција во Јужна Калифорнија, кој се користеше за испорака на продукти на клиенти...

ДНЕВНО ПО 100.000 CЛУЧAИ: Бројот на зaрaзeни од Koвид-19 во светот рапидно расте

Бројот на нови случаи на Ковид 19 во светот расте побрзо од кога било порано, а гледајќи со неделен...

Ситуацијата во сириската Источна Гута се стабилизира, а во градот Дума веќе се вратиле 250 цивили, изјави началникот на рускиот Центар за помирување на завојуваните страни во Сирија генерал-мајор Јуриј Јевтушенко


„Ситуацијата во Источна Гута се стаблизира. Борбите во градот Дума ги нема, а животот на жителите се враќа во нормала. Во своите домови се вратија 250 луѓе“, рекол Јевтушенко.

Јевтушенко напоменува дека „за спречување на провокации, обезбедување на безбедност, одржување на редот и оганизацијата ќе помогне и локалното население во Дума, а почнале да работат и единиците на руската воена полиција“. Исто така функционираат и контролните пунктови кои ги воспостави руската страна, додава тој.

Јевтушенко наведува и дека се извлеуваат припадниците на Дејш ел ислам од сириска Дума, а од градот во последниот ден се извлечени 1.500 милитанти и членови на нивните семејства низ хуманитарниот коридор во населбата Мухајам ел Вафедин.

„За време на повлекувањето на припадниците на групата Џејш ел ислам во Центарот за помирување го предадоа своето вооружување, три илјади парчиња муниција, пет рачни бомби и 31 радио станица“, истакна Јевтушенко.

Мајорот исто така рекол дека и покрај моменталниот прекин на огнот во Сирија, заедничкиот иранско-руско-турски координативен центар во последните 24 часа забележал нарушувања во провинцијата Алепо, Латакија и Дера.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести