September 29, 2020, 10:54 am

ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ ИЗВОЈУВАА ПОБЕДА: Француската Влада го суспендираше најавеното поскапување на горивата

Поврзано

Груевски: Заев има однапред дадено инструкции да бидеме осудени за протестите пред Центар

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и...

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар...
- Advertisement -

Владата во Франција се откажа од најавените мерки кои предизвикаа масовни протести и нереди кои изминатиот викенд ескалираа со насилство на улиците на Париз.

Премиерот на Франција, Едуард Филипе, соопшти дека Владата на оваа земја ја суспендираше одлуката за воведување дополнителен данок на горивото и зголемувањето на комуналните услуги.

Владата се откажа и од најавените мерки кои предизвикаа масовни протести и нереди кои изминатиот викенд ескалираа со насилство на улиците на Париз.

Премиерот Филипе рече дека најавените мерки се пролонгирани за шест месеци и дека нема да бидат имплементирани во јануари наредната година.
„Ниту еден данок не е толку важен за со него да се загрозува единството на нацијата“, рече Филипе.

Повеќе од стотина луѓе се повредени и повеќе од 400 лица се уапсени во текот на саботните нереди во центарот на Париз.

Latest News

Груевски: Заев има однапред дадено инструкции да бидеме осудени за протестите пред Центар

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и...

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот ќе биде препратен до Собрание...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

More Articles Like This