ЖAЛOCНO: Пpeлeжa кoрoнaвиpyc, даде кpвнa плaзмa, па пoчинa на тренинг

Поврзано

Екстремни мерки во Србија поради зголемувањето на бројот на заболени

Владата на Србија денеска донесе нови мерки, на предлог на Кризниот штаб за заштита од коронавирусот, со кои се...

Германија ќе воведе пocтрoги мepки во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи...
- Advertisement -

Борачот Бендегуш Тот од Унгарија почина на 22 години на тренинг, лекарската интервенција била брза но не успеале да го спасат 22. годишниот борач.

Брзата помош стигнала брзо на местото на настанот, но за жал реанимацијата не била успешна.

Не сакаме да веруваме дека тој повеќе не е со нас. Немаше индикации дека може да му се случи таква трагедија во толку рана возраст. Додека седеше на грбот на еден од неговите клупски колеги на тренинг, му се слоши, мускулите му беа опуштени. Се обидовме да му помогнеме, и докторите направија се што можат, но не успеавме да го спасиме“, истакна таткото на спортистот, Жозеф Тот.

Причината за смртта не е позната, а тој пред два месеци успеа да победи вирусот Covid-19 и донираше крвна плазма потребна за лекување на други заболени од овој опасен вирус.

Бидејќи имаше симптоми кои укажуваат на коронавирус, беше ставен во карантин две недели. Заразата исчезна, а во март на неколку спортисти им даде крвна плазма. За него беше откриено дека го има вирусот веќе на првиот тест, а следните две беа негативни, додаде Жозеф Тот за унгарските медиуми.

Latest News

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија најави дека во 18:15 часот ќе одржи јавна седница. Според последните информации, седницата ќе доцни. Се...

Бродиќ: Каква е оваа ситуација? Во Вевчани, каде што ни слаткарот не е Албанец, 75 отсто за ДУИ?

Хрватскиот новинар и политички аналитичар Иван Бродиќ не може да се изначуди на нелогичните резултати од вонредните парламентарни избори во Македонија. „#КакваЕОвааСитуација Во Вевчани, каде...

Изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен, бројките на ДИК не одговараат со реалната ситуација на терен

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен бидејќи последните достапни резултати, кои беа објавени...

Неколку инциденти со пукање регистрирани доцна синоќа

Синоќа околу 22.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул.„Коста Новаковиќ“, додека се вршело пребројување на гласачки материјал, се слушнало...

Еколошка катастрофа во Вардар, инспектори на терен се бара виновникот

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон,...

More Articles Like This