October 27, 2021, 5:35 am

Жecток xakерски нaпад врз системот за закажување на вакцини против ковид-19 во Италија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Хакери ги нападнаа и соборија ИТ системите на компанија која закажува вакцинација против Ковид -19 во регионот Лацио во близина на Рим, пренесува Ројтерс.
Регионалната влада објави на Фејсбук дека е во тек „жесток хакерски напад врз регионалната база на податоци“.
Во објавата се вели дека сите системи се онспособени, вклучително и порталот за вакцинацијата, поради што може да дојде до одложување на вакцинацијата, пренесува Ројтерс.
Регионалниот здравствен рководител Алезио Д’Амато истакна дека ова е многу сериозен хакерски напад. Властите во Италија го истражуваат целиот случај.
Италија неодамна донесе одлука да воведе задолжителен сертификат за вакцинација или опуштен „Ковид-19“, така што граѓаните ќе можат да присуствуваат на речиси сите настани.
Оваа мерка предизвика серија протести на граѓани низ целата земја, кои протестираат против воведувањето на „зелениот премин“, пренесува Б 92 .

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This