ЖECTOKИ РЕАКЦИИ: Шилегов планира „Лајка“ да биде мacoвна гpoбница за животни

Поврзано

ФОРБС ЗА ПОСТ КОРОНА ТУРИЗМОТ: Додека во Македонија ги броиме Починатите и заразените, Словенија и Хрватска топ туристички дестинации

Американскиот магазин Форбс пренесе попис на 20 европски дестинации за пост-корона патување, меѓу нив се најдоа Загреб, Ријека и...

ИМАЛЕ КОНТАКТ СО ЗАРАЗЕН, НО И НАТАМУ ОДАТ НА РАБОТА: На Основен суд Скопје 2 му се заканува изолација на половина вработени

Двајца службеници од Основен суд Скопје 2 кои работат во одделот за работни спорови се заразени со корона вирусот. Но,...

ОСМАНИ: Уште трае проценката дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион

Комисијата за заразни болести сѐ уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, вели...

Невладините и граѓаните контра планот на Шилегов за бездомните кучиња. Критикуваат дека „Лајка“ ќе биде масовна гробница за животните. Бараат да се повлече или да се промени како што велат ужасната и нехумана програма.

Граѓански здруженија реагираат дека се прекршува Законот за заштита и благосостојба на животните. Од Анима мунди велат дека се прави невиден преседан и злоупотреба преку програмата.

„ЈП Лајка и Градот Скопје се финансирани од народни пари и да не бегаат од одговорност, и во ниту еден случај не смеат да наметнуваат правна и материјална одговорност на хуманите граѓани кои со сопствени ресурси се грижат и помагаат на заедницата за бездомни кучиња “.

На Шилегов му пристигнаа закани и од меѓународна организација за заштита на животните ЕНПА:

„Или да се повлече и промени штетната програма за животните или ќе ги искористиме сите свои ресурси и ќе привлечеме меѓународно медиумско внимание на проблемот“..

Во средата вечер во тензична атмосфера на расправата за програмата. Шилегов убедуваше дека организациите кои сега се бунат учествувале во изработка на програмата… Невладините гневно реагираа на ваквите тврдења од градоначалникот.

Организациите стравуваат дека со оваа програма ќе бидат убиени речиси 70% од бездомните животни.

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести