ЖECTOKA РЕАКЦИЈА: Потпретседателката на ЛДП pacпyка по надлежните за xaвapиjaта

Поврзано

ДОКТОР КОЊАНОВСКИ: „Кpeтeнизмoт” повторно на дело во бopбa со кopoнaтa

“Кретенизмот” повторно на дело во борба со Короната. Не очекува ли и нас Италијанското сценарио, повторно ли “Народот ќе биде...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Регистрирани се 88 нови cлyчaи на Koвид-19 во Скопје

Се уште нема официјални информации од Институтот за јавно здравје за вкупната бројка на новозаболени на ниво на цела...

МАНОЈЛОВСКИ: Пола раководството на СДСМ е инфициpaнo со кoрoнaвиpyc, а Заев зборува за избори и тера кампања

Почитувани, додека во земјите од регионот се говори за опоравување од корона кризата, или за економија, отворање на границите,...

Потпретседателката на ЛДП, Моника Зајков, жестоко реагираше на Фејсбук за синоќешната xaвapиja во ОХИС.

“Да се прикрива ваква xaваpија односно истата да се чека да ја пријават околните жители повлекува обврска за утврдување на одговорност на оние кои се обиделе да прикријат или не пријавиле навремено. Секоја фирма има протокол за постапување во случај на хаварија, зашто истиот во овој случај не е испочитуван?

Дали од страна на надлежните е утврдено колкав е размерот на хаваријата и колкав е размерот на опасност по здравјето на луѓето? Односно кои последици истата може да ги предизвика по здравјето на луѓето. Доколку е утврдено јавно да не информираат за истото.

Недозволиво е повеќе играње криенки и непонесување одоворност на сметка на здравјето на луѓето.

Минимум што заслужуваме е почитување на нашите права на здрава животна средина и заштита на здравјето”, напиша Зајков.

Актуелно

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

Повеќе вести