ЗАБОРАВЕТЕ ЈА ЦЕЦА, БИ ИГРАЛЕ ЛИ ФУДБАЛ ЗА ОВАА ЖЕНА?: Газдарицата на Ф.К. Шумадија е вистинска „бoмбa“

  • May 14, 2019

Фудбалот е спорт за мажи. На жените не им е место во најважната споредна машка работа во светот. Жените не го разбираат фудбалот … Време е да ги заборавиме сите овие предрасуди! Ви ја претставуваме  една од дамите која ги урива сите овие заблуди.

Претседателката на Шумадија, Марија Прековиќ, е еден од најубавите спортски работници кои се појавија во фудбалот. Таа е дел во најпопуларниот спорт во светот, бидејќи нејзиниот татко бил фудбалер. Марија е голем обожавател на Партизан, па затоа е чест гостин на натпреварите во Хумска. Инаку, била во брак со Драгољуб Јермиќ, поранешен играч на Партизан. Нејзиниот син чекори по истиот пат и се смета за голем талент на српскиот фудбал, пишува “Курир”.

Значи, по долго време, една жена се појави во српскиот фудбал, не оставајќи никого рамнодушен. Прековиќ со многу успеси го води клубот од Аранѓеловац. Шумадија е на шестото место на Западната српска лига. Долгорочниот план на клубот од срцето на Шумадија е да биде во елитниот ранг на српскиот фудбал …

Претходно «
Следно »