ЗАБРАНА ЗА УВОЗ НА МЕСО: Од денес забрана за увоз на месо од Црна Гора и Словенија!

Поврзано

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

АНГЕЛОВСКИ ТВРДИ: Она што требаше да се исплати како бруто плата се исплаќа во помала вредност

Мартин Ангеловски од Туристичко-угостителската комора при ССК, вечерва во Телевизија 24 истакна дека во моментов угостителскиот сектор преживува и...

Почнувајќи од денеска во земјава се забранува увоз на животни, јајца и семе од Црна Гора и Словенија кои се подложни на болеста син јазик. Оваа заболување ги напаѓа овците, козите и говедата, а најчесто се пренесува преку комарци.
meso-640x414

Одлуката на Владата е веќе објавена во Службен Весник и стапува на сила од денеска.

Забраната за увоз доаѓа откако во Црна Гора и Словенија се откриени стотици животни заболени од син јазик и јазлеста кожа. Од македонската агенцијата за храна и ветеринарство велат дека оваа мерка е донесена како превенција иако нема заболени говеда во земјава.

Болеста „син јазик“ во Македонија за прв пат беше регистрирана во 2014 година во беровскиот крај, а потоа се прошири и во штипскиот, радовишкиот, кочанскиот и во овчеполскиот регион. Тогаш угинаа 18.000 грла а болеста им направи огромни штети на сточарите. Во Македонија во моментов нема евидентирано заболено грло.

Се работи за вирусно заболување кое ги напаѓа преживарите, а се пренесува преку инсекти. Не се пренесува од животно на животно, ниту пак од животно на човек. Иако нема ризик по здравјето за луѓето, сепак, не е препорачливо јадење заболено месо.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести