ЗАВРШИ ИСТРАГАТА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО ДУМА: ОЗХО не пронајде хемиско оружје во сириските објекти бомбардирани од САД

Поврзано

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

C3O: Известени сме за одлуката на САД

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но...

Минатата недела, мисијата за утврдување на фактите на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) ја посети локацијата во Дамаско предградие Дума со цел собирање примероци во врска со наводниот хемиски напад од 7 април.

Шефот на главната оперативна дирекција на рускиот Генералштаб полковникот генерал Сергеј Рудској објави дека Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) потврди дека не било пронајдено хемиско оружје во истражувачкиот центар Барех во Дамаск и покрај тврдењата на официјален САД.

Официјалните лица понатаму забележале дека илјадници луѓе би можеле да умрат ако имало хемиско оружје на местата што беа нападнати од коалицијата предводена од САД.

“Веднаш по нападите, многу луѓе кои работеле на овие уништени објекти и обични минувачи без никаква заштитна опрема ги посетија локациите. Ниту еден од нив не се отруен со токсични агенси”, рече Рудској.

Тој рече дека логиката на нападите нанаводните објекти за производство на хемиско оружје во Сирија е нејасна, бидејќи ако теоретски се складирале или произведувале токсични агенси таму, десетици илјади луѓе би умреле по нападите со крстосувачки ракети.

Разузнавачките податоци покажуваат дека системите за воздушна одбрана “Оса”, “Квадрат”, “Бук”, “Стрела-10”, “Панцир” и “С-125” уништија 46 крстосувачки ракети за време на неодамнешните ракетни напади на Сирија од страна на САД, рече Рудској, додавајќи дека само 13 од 76 ракети погодиле цели во близина на истражувачкиот центар Барза во Сирија.

“Според добиените разузнавачки податоци, постигната е објективната контрола од системите за противвоздушна одбрана, работата на терен и сослушувањето на сведоците докажаа дека Панцир, Оса, Стрела-10, Бук, Квадрат и С-125 … уништиле 46 крстосувачки ракети [во Сирија],” вели Рудској.

Според Рудској, поголемиот дел од ракетите биле уништени од системите за воздушна одбрана од советската ера, развиени пред 40 години, меѓу кои и С-125, Оса и Квадрат.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести