August 14, 2020, 11:47 pm

Загарантиран oткyп и навремена исплата на земјоделските производи, нема да дозволиме никој да им го јаде тpyдoт и мaкaтa на земјоделецот

Поврзано

Hа повидок образовна kaтастрофа: Шест месеци нecпособната власт не успеа да донесе ниту протоколи и платформа за онлајн работа

Факти кои го одбележаа денот според на ВМРО-ДПМНЕ 1. Се уште молк за coмнежот за испумпување на 21 милион евра...

Kои струмички кoмпaнии имале кредити без пoкpитиe во Еуростандард банка?

Пропаѓањето на Еуростандард банката е настан којшто потсетува на оние од 90-тите години. Најцрните години за македонската економија. Слушнавме...

(Видео) Унивepзaлниoт cнaбдyвaч на cтpyјa плaќa oбeзбeдyвaњe по двojнo пoвиcoки цeни од пopaнo, дали paзликaтa зaвpшyвa во џeбoвитe на влacтa?

Неколку дена има целосен молк за сомнежот за испумпање на пари од универзалниот снабдувач на струја преку струмичка компанија...
- Advertisement -

Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4 Александар Николоски, денеска на последниот ден од изборната кампања, пред жителите на општина Росоман, вети испитување на потеклото на капиталот на политичарите и носителите на јавни функции во изминатите 30 години, посочувајќи дека доколку се утврди дека некој ја злоупотребил функцијата ќе мора да го врати стекнатиот имот.

После 15 јули ќе се донесе овој закон и ќе се испита потеклото на капиталот да знаеме кој работел чесно, а да знаеме кој работел нечесно. На тие што работеле нечесно како што е редот да им се оданочи за 70 проценти и да се врати кај народот и да се покрене кривична одговорност таму каде што има потреба, вели Николоски.

Николоски, рече дека силен фокус ќе се стави на земјоделието, истакнувајќи дека нема да дозволат некој да им го јаде трудот и маката на земјоделците.

Силен фокус на земјоделието, не смееме да дозволиме ситуација во која што вие ќе работите а некој друг ќе ви го јаде трудот. Не смееме да дозволиме ситуација земјоделците со испукани раце и со солзи во очите, а 5 до 6 луѓе дел од зелената мафија да бидат милионери. Не смееме да дозволиме ситуација во која што без пари ќе ви го откупуваат родот, а потоа ќе ви го продаваат за 4 до 5 пати повисоко, рече Николоски.

Ќе има гарантирана цена на производите и навремена исплата со еден голем фонд кој што државата ќе го определи од околу 200 милиони евра кои што треба да значат гарантиран откуп на земјоделските производи, вети Николоски.

Помош на земјоделците од елементарни непогоди, како што беше оваа зима со мразот со кајсијата и праската. Таква работа не смееме да дозволиме. Мора државата да помогне кога се случуваат такви непогоди, кажа Николоски.

Николоски ги повика граѓаните да излезат на масовно референдумско гласање, да дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија и заедно со граѓаните да ги донесат промените и да ја обноват Македонија.

Уште еднаш сакам да ве замолам на масовна референдумска излезност на овие избори. Тоа е клучот на овие избори излезете и поддржете го бројот 14 и коалицијата за Обнова на Македонија. На овие избори сме обединети како никогаш претходно, изјави Николоски.

Latest News

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“,...

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната категорија на држави за кои...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ пред новинарите пред почетокот на...

More Articles Like This