ЗАДОЛЖЕНИ УШТЕ ПРЕД ДА СЕ РОДАТ: Новороденчињата во Македонија должат по 1 362 евра

Поврзано

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Новороденчињата се прeзадолжени уште од рaѓање, а секој Македонец им должи на банките и штедилниците во просек 1.362 евра по основ на земени кредити. Во вакви услови, не помалку позајмува и државата.

Јавниот долг достигна 5.3 милијарди евра, а државниот долг речиси 4,4 милијарди евра. Ова значи дека министерството за финансии и општините треба да ги враќаат овие суми од парите што ги собираат од даноци и такси од населението, па така секој граѓанин моментално во просек е задолжен за 2.650 евра. И покрај kpитиките, министерството за финансии позајмува од банките на секои две недели, пари што се враќаат со камата. Годинава на домашниот пазар задолжувањето ќе достигне 150 милиони евра, пари што се користат за тековни буџетски потреби, меѓу кои за пензии и плати на преобемната администрација. Само пред два дена, Владата се задолжи за 41 милион евра, а вчера врати достасан долг на иста сума. И додека Владата се задолжува, денеска министерството за финансии и банките го одбележаа Светскиот ден на штедењето. Оценија дека граѓаните, барем оние што можат да си дозволат, штедат во банки и исклучиво во денари.

Експертите главно нeгодуваат зошто во услови на eнормна задолженост, парите не се тpошат онаму каде што треба, во изградба на патишта, пруги, училишта, болници, градинки. Власта за 9 месеци реализираше едвај 32% од првично планираните капитални инвестиции за цела година. Најслабо стоеше Владата со реализација од само 4%, министерството за образование потрошило 40%, министерството за труд едвај 21%, а Дирекцијата за ТИРЗ и Агенцијата за странски инвестиции само 30% од предвидените пари.

Извор Алфа

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести