Задолжително анално тестирање за сите странци кои ќе влезат во Кина

Поврзано

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

Џо Бајден дoзвoли yпoтpeбa на тkивo од aбopтиpaни бeбињa да се користи за мeдицинckи иcтpaжyвaњa

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја укина забраната за употреба на фетално ткиво во научни и медицински цели,...

Утре се очекуваат 10 илјади дози од „Фаj3ep“

Утре се очекува во земјава да пристигнат 10 илјади вакцини на „Фајзер“, а исто толку се очекува да стигнат...
- Advertisement -

Иако извештаите, кои сугерираат дека кинеските власти ги принудувале американските дипломати да извршат анални тестови на ковид 19, се покажале лажни, илјадници странци наскоро би можеле да се соочат со постапката при влегувањето во Кина.

Пекинг, наводно, вовел задолжително тестирање на анален брис за скоро сите странци кои доаѓаат во Кина, пишува Тајмс.

Центрите за овој вид тестирање се очекува да бидат лоцирани на аеродромите во Пекинг и Шангај.

Кинеската влада соопшти дека аналните брисеви за вирусот корона покажуваат повисок степен на точност отколку другите методи на тестирање.

Тест за вирус на корона
© АП ФОТОГРАФИЈА / МАЈКЛ КАПЕЛЕР
Тој започна нов начин на тестирање на круната, што ќе биде непријатен за многумина
Според „Тајмс“, неколку земји веќе изразиле загриженост за неконвенционалниот начин на тестирање на ковид 19, а во весникот се наведува дека патниците од Јапонија биле меѓу првите кои биле подложени на постапката .

„Тајмс“ наведува дека Катсунобу Като, генералниот секретар на владата на Јапонија, го опишал тоа искуство како психолошки тешко за патниците и дека е подготвен да побара од кинеската влада да го смени методот на тестирање, објави Спутник Интернешнл .

Првите извештаи за намерата на Кина да користи анални брисеви за тестирање се појавија кон крајот на јануари.

Кинески експерт, цитиран од „weузвик“, сугерираше дека вирусот преживува подолго во изметот отколку во респираторниот тракт .

Еден месец подоцна беше објавено дека Кина ги принудува американските дипломати да направат анален тест . Сепак, тоа го демантираа и кинеското Министерство за надворешни работи и американскиот Стејт департмент .

Latest News

3acтрелан вojник на АРМ на вoeниот полигон „Криволак” за време на воени вежби

На 17.04.2021 во 13,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 13,00 часот при изведување воени вежби...

More Articles Like This